Hipertansif bireylerde arteriyel sertlik parametreleri ile bazı kalp damar risk faktörleri arasındaki ilişki
The relationship between arterial stiffness and certain cardiovasculer risc factors in hypertensive patients
  1. Tez No: 311558
  2. Yazar: BATTAL ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BULUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş: Hipertansiyon tüm dünyada giderek artan bir şekilde sağlık problemi olmaktadır. Hipertasiyon sonucu oluşan komplikasyonlar morbiditeye ve ölüme yol açmaktadır. Hipertansif hastalarda endotel disfonksiyonunu gösteren güçlü kanıtlar vardır. Son zamanlarda nabız dalga hızı, güçlendirme indeksi ve santral aort basıncı gibi endotel disfonksiyonunu gösteren yeni parametreler ateroskleroz tahmininde kullanılmaktadır. Bu yüzden bu araştırmada hipertansif hastalarda kalp damar risk faktörleri ile arteriyel sertlik parametreleri arasındaki ilişki araştırıldı.Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu hipertansiyon tanısı ile polikliniğe başvuran 109 hastayı (63 kadın, 46 erkek) içermektedir. Tüm hastalar hipertansiyon kılavuzu önerileri doğrultusunda araştırıldı. Nabız dalga hızı, güçlendirme indeksi ve santral aort basıncını içeren arteriyel sertlik parametreleri tüm hastalarda ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hypertension has been regarded as a public health problem due to its inceasing prevalence all over the world. Its complications lead to morbidity and mortality. Hypertensive patients have strong evidence of endothelial dysfunction. Recently, some novel endothelial dysfunction parametres such as pulse wave velocity, augmentation index and central aortic pressure have been investigated as predictive markers of atherosclerosis. Therefore, relationships between cardiovascular risk factors and arterial stiffness parameters in essentially hypertensive patients were investigated in the present study.Material and Methods: The study population included 109 patients (63 females, 46 males) diagnosed as essentially hypertensive on outpatient clinic basis. In the all subjects were investigated according to the recommendations of hypertension guidelines. Arterial stiffness measures including pulse wave velocity, augmentation index and central aortic pressure were also applied in all the study patients.