Ortopedik cerrahi girişimlerle ilişkili infeksiyonların irdelenmesi
Evaluation of the orthopedic surgical infections
- Tez No: 311560
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TURHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, ortopedik cerrahi infeksiyonlarının sıklığının araştırılması, risk faktörlerinin tespit edilmesi, tanı basamağında kullanılan laboratuvar testlerinin ve tedavi modalitelerinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif çalışmada, Kasım 2009 ve Nisan 2011 tarihleri arasında Ortopedi ve Travmatoloji Servisi'nde ortopedik cerrahi infeksiyon tanısı ile takip edilen hastalar aktif sürveyans ile izlenmiştir. Bu dönemde toplam opere edilen olgu sayısı 900 olup, kalça protezi operasyonu sayısı 180, diz operasyonu sayısı ise 25 idi. Ortopedik cerrahi infeksiyon tanısı ile takip edilen olgu sayısı 39 olup, hastanemizde opere edilip protez infeksiyonu gelişen olgu oranı % 1,8 idi. Kalça protezi infeksiyon hızı % 4,4; diz protezi infeksiyon hızı ise % 4 olarak saptanmıştır. Erken protez infeksiyon hızı % 48,7, gecikmiş protez infeksiyon hızı % 12,8, geç protez infeksiyon hızı ise % 28,2 olarak bulunmuştur. Bununla beraber % 5,1 olguda yüzeyel cerrahi alan infeksiyonu ve aynı oranda da septik artrit tablosu gözlenmiştir. Çalışmamızda preoperatif hastanede yatış süresi (OR=1,3, p=0,02), ve albumin düzeyi düşüklüğü (OR=4,7, p=0,05) ortopedik cerrahi infeksiyonu gelişimi açısından bağımsız risk faktörleri olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the frequency of orthopedic surgical infections, risk factors, therapautic modalities and the laboratory tests used in diagnosis. This prospective study was carried out between November 2009 and April 2011 in GATA Haydarpasha Training Hospital, Department of Orthopedic and Traumatology Unit, and the patients whith orthopedic surgical infections were observed with active surveillance. The total number of cases was 900, which was operated during this period. The number of hip replacement operation was 180 and knee surgery was 25. The number of cases with the diagnosis of infection following orthopedic surgery was 39. In 1.8% of the patients operated in our hospital developed prosthetic infection. Hip prosthesis infection rate was 4.4% and knee prosthesis infection rate was 4%. Early, delayed and late prosthetic infection rate were 48.7%, 12.8% and 28.2%, respectively. Both superficial surgical site infection and septic arthritis was observed in 5.1% of cases. Preoperative hospital stay (OR= 1.3, p= 0.02), and albumin levels (OR= 4.7, p= 0.05) were determined as independent risk factors for the development of infection in orthopedic surgery. Laboratory parameters of erythrocyte sedimentation rate (ESR), CRP and white blood cell levels were investigated in diagnosis.