İnhale kortikosteroidlerin infant dönemdeki ratların büyüme kıkırdakları üzerine olan etkileri
Effects of inhaled corticosteroids on growth plates of infant rats
  1. Tez No: 311563
  2. Yazar: SERKAN KEMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN KARADEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Okul çocuklarında astım kontrolü için kullanılan inhale kortikosteroidler HPA, büyüme ve kemik metabolizması üzerine olan yan etkileri göz önüne alındığında düşük ve orta dozlarda güvenilir olarak kabul edilmektedir. Ancak hem okul öncesi çocuklardaki veriler hemde yüksek doz inhale kortikosteroidlerin etkileri ile ilgili çalışmalar yetersizdir. Çalışmamızda 10 ile 20 gün arasındaki infant dönemdeki ratlar 5 ayrı gruba ayrılarak, flutikazon propiyonat ve budesonid modifiye bir ?spacer? vasıtası ile düşük ve yüksek dozlarda (50-50-200-250mcg/gün) on gün boyunca uygulandı. Daha sonra ratların tibiaları çıkarılarak mevcut steroidlerin büyüme kıkırdağı üzerine oluşturdukları olumsuz etkiler kontrol grubu ile birlikte karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Büyüme kıkırdağındaki kondrositler çeşitli immünhistokimyasal boyama yöntemleri ile proliferasyon ve apopitoz oranları, IGF-1 ve glukokortikoid reseptör düzeyleri, resting, proliferatif, hipertrofik ve total zon ölçümleri açısından karşılaştırıldı. Düşük ve yüksek dozda uygulanan inhale steroidler büyüme plağında proliferasyonu ve IGF1R düzeylerini azaltmış, apopitozu arttırmış ve glukokortikoid reseptörleri (GR) üzerinde doz ile değişen bir etki oluşturmuştur. Bu etkiler vasıtasıyla tüm zonlarda, yani büyüme plağında daralmaya yol açmıştır. Flutikazon özellikle 250mcg dozunda tüm incelenen parametrelerde daha yoğun bir olumsuz etki oluşturarak büyüme plağını inhibe etmiştir. Etkilerin, uzun süreli ilaç uygulamaları ve ilaç kesildikten sonra oluşan geri-dönüşüm mekanizmaları üzerine yoğunlaşarak yeni çalışmalarla tekrar değerlendirilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Given the adverse effects of inhaled corticosteroids on HPA, growth and bone metabolism, those used for asthma control in school children, low and medium doses are considered to be reliable. However, both data in pre-school children and effects of high doses of inhaled corticosteroids are insufficient. Infant rats in between 10 and 20 days old were divided into five groups and, low and high doses of budesonid and fluticasone propionate (50-50-200-250mcg/day) were applied with a modified spacer for ten days. Subsequently, rat tibias are removed and negative effects of current steroids on growth plate were evaluated in comparison with control group. Growth cartilage chondrocyte proliferation and apopitosis rates, IGF-1 and glucocorticoid receptor levels and resting, proliferative, hypertrophic and total zone measurements were compared after a variety of immunohisto-chemical staining methods. Low and high doses of inhaled steroids reduced the proliferation and IGF1R levels, increased the apoptosis rates and create a dose-dependent changeable effect on glucocorticoid receptors of growth plate. By means of these effects, they led to thinning of all zones and growth plate. Fluticasone particularly at a dose of 250mcg, inhibited growth plate with an intensive negative impact on all parametres examined. Re-evaluation with new studies focusing on the effects of long-term drug applications and reverse-conversion ?catch-up? mechanisms after drug withdrawals are needed.