Opioid reseptör gen polimorfizminin (A118G) sezaryen sonrası intravenöz tramadol tüketimine etkisi
Effect of opioid receptor gene polymorphism (A118G) on tramadol consumption after cesarean section
- Tez No: 311564
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER DAĞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, hasta popülasyonumuzda opioid reseptör gen polimorfizminin sıklığını, HKA cihazı ile postoperatif tramadol tüketimine ve ağrının şiddetine olan etkisini saptamak, opioid kullanımına bağlı olarak ortaya yan etkiler ile olan ilişkisini değerlendirmektir.Çalışmada, spinal anestezi ile sezaryen yapılması planlanan ASA I-II olan 100 hasta çalışıldı. Spinal blok girişimi, orta hattan yaklaşımla oturur pozisyonda ve L3-L4 veya L4-L5 intervertebral aralıktan seçilen bölge antiseptik bir solüsyonla steril edildikten sonra 25 G spinal iğne ile girilerek BOS geldiği görüldüğünde 2,3 ml % 0,5 hiperbarik bupivakain barbotaj yapılmadan intratekal uygulandı. Derlenme odasında tüm hastalara HKA cihazı ile i. v. tramadol verildi.Olgular postoperatif 1, 4, 8, 12, 16, 20 ve 24. saatlerde hemodinamik parametreler, VRS (yatarak ve öksürük ile ağrı skoru), sedasyon skoru, ek analjezik gereksinimi, talep edilen tramadol ile total tüketilen tramadol miktarı ve yan etkiler açısından takip edilerek kaydedildi. Postoperatif 24. saatte hasta memnuniyeti sorgulandı.Cerrahiyi takiben hastalardan tam kan tüpüne 2 ml kan alındı. Quiagen DNA extraction kit ile Genomik DNA izole edildi. A118G tek nokta polimorfizminin (SNP) genotipini saptamak için PCR ve RFLP yöntemleri kullanıldı. Forward primer olarak 5'-GGTCAACTTGTCCCACTTAGATCGC?3' ve reverse primer olarak ise 5'-AATCACATACATGACCAGGAAGTTT?3' baz dizisi (Fermentas Life Sciences) kullanıldı. Kesilmiş PCR ürünlerinin %2 agarose jel içinde etidiyum bromid varlığında elektrofez analizi yapıldı. DNA fragmanlarına ait bantlar ultraviyole ışık altında görüntülendi.Hastalara ait postoperatif istirahat VRS (VRSi)değerleri istatistiksel olarak kıyaslandı. 118AG heterozigot alel taşıyan hasta grubunda VRSi diğerleri 118AA homozigot alel taşıyan hasta grubuna kıyasla 16,20 ve 24. saatlerde daha yüksekti ve bu istatistiksel olarak anlamlıydı. 118AA homozigot alel taşıyan hasta grubunda 12. 16. 20. ve 24. saatlerde tramadol tüketimleri diğer gruplara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük bulundu. Total tramadol tüketiminde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Hastaların postoperatif dönemde HKA cihazı ile analjezik talepleri kıyaslandığına, farklı genotipe sahip hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.Sonuç olarak, mü opioid reseptör geninde saptanan A118G polimorfizmi, tramadol tüketiminde bireysel farklılıklara neden olmaktadır. Bizim çalışmanın sonuçlarına göre spinal anestezi altında sezaryene alınan hastaların postoperatif ağrılarının giderilmesinde kullanılan tramadolun miktarında hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Türk toplumunda, 118G homozigot genotipe sahip hasta sayısının azlığı postoperatif analjezide tramadol kullanımını güvenli kılmaktadır.Anahtar Kelimeler : Postoperatif Ağrı, Sezaryen, HKA, Tramadol, A118G polimorfizm, mü opioid reseptör geni.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to investigate the incidence of opioid receptor gene polymorphism, the effect of opioid receptor gene polymorphism (A118G) on tramadol consumptıon with PCA, analgesic quality and side effect incidence after cesarean section.We evaluated 100 patients scheduled for elective cesarean section under intrathecal anesthesia with I-II ASA status. Intrathecal block was performed in sitting position between L3-4 or L4-5 with 25 G spinal needle and correction was made by seeing cerebrospinal fluid flow than 2,3 cc hyperbaric bupivacaine was injected without barbotage. After surgery when patients arrived to PACU all patients received i.v PCA tramadol.Hemodynamic parameters, VRS (at rest and with cough), sedation score, rescue analgesic requirements, tramadol demand and delivery, total tramadol consumption and advers effects were recorded at 1, 4, 8, 12, 16, 20 and 24 hours. Postoperatively patient satisfaction was guestioned at the end of 24 hour after surgery.Venous blood samples 2 ml were collected from all patients in this study. Genomic DNA was extracted using a standard phenol ? chloroform procedure. Genotyping of the A118G SNP was conducted by polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP). Briefly, A118G SNP was amplified using the forward primer 5?-GGTCAACTTGTCCCACTTAGATCGC- 3? and reverse primer 5?-AATCACATACATGACCAGGAAGTTT-3? (Fermentas Life Sciences). The digested PCR products were analysed by electrophoresis on a 2% agarose gel in the presence of ethidium bromide. The bands of DNA fragments were visualised under ultraviolet light.Patients VRS scores were compared statistically between all groups. Postoperative VRSi pain score was higher with statistical significance in 118AG than 118AA group at 16, 20 and 24 hours. Tramadol consumption was lower with statistical significance in 118AA group at postoperative 12, 16, 20 and 24 hours. No statistical differences in postoperative total tramadol consumpiton were detected across genotypes. Also patients PCA demends were the same between genotypes.In conclusion, A118G polymorphism of the µ opioid receptor gene may be associated with individual variation in tramadol consumption but the results of our stady showed that there was no Statistical significance in total tramadol consumption for adequate postoperative pain control between groups and low incidance of G alel in Turkisn population makes use of tramado usesage safe for pain relief.Key word: Postoperative pain, cesarean section, PCA, tramadol, A118G polymorphism, µ opioid receptor gene.