Geleneksel Türk sporları üzerine bir araştırma Erzurum yöresi örneği
- Tez No: 31159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum'da yapılmakta olan geleneksel sporların varlığını ve işlerliğini tespit etmek, araştırmak ve bölge olarak üzerindeki etkilerini bir sonuç olarak ortaya koymaktır. Araştırma tarama modelindedir ve erzurum ilindeki geleneksel sporların tarihi geçmişi ve günümüzdeki kültürel değerleri çeşitli yönlerden araştırılmıştır. Sonuç olarak; 1. Erzurum yöresinde yapılmakta olan geleneksel sporlara büyük ilgi gösterilmektedir. 2. Uygulanmakta olan geleneksel sporlar, eskiden uygulananlara göre daha az sayıda bulunmuştur. 3. Yine geleneksel sporların yöre halkı üzerinde sosyal ve kültürel bir etki meydana getirdiği görülmüştür. 4. Erzurum yöresinde yapılmakta olan geleneksel sporlardan en çok cirit (atlı cirit) ve karakucak güreşe ilgi duyulduğu ve yapıldığı tespit edilmiştir. 5. Eskiden Anadolu'da yapılan geleneksel sporlardan; çevgan ve gökbörünün uygulanmadığı, okçuluk, avcılık, binicilik ve at yarışlarının çok az uygulandığı ya da yapılmadığı tespit edilmiştir. Bütün bu değerlendirmelerden sonra, Erzurum yöresinde yapılmakta olan geleneksel sporların yörede etkili olduğu, geliştirilebileceği, sosyal, kültürel, tanıtım, turizm ve modern sporlar alanlarında kulanılabileceği görüşü kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to find and investigate function of the tradi tional sports in Erzurum and to expose their effects on that region. In this research, the historical background and cultural values of these traditional sports in Erzurum was examined in several ways. The result of the study shoved that: f 1- People are deeply interested in these traditional sports in Erzurum. 2- It was found that these traditional sports were organized less than those in the past. 3- It is seen that these sports have got a social and cultural influence on the people living in that region. 4- People are mustly intrested in karakucak wrestling and javelin among other sports in that region. 5- It is found that the traditional sports which were practised in Ana tolia in the past, such as Çevgan and Gökbörü are not practised to day; and the sports like hunting, riding, horse riding and archery are not practised today. After all these evaluations, the traditional sports in Erzurum are very effective, can be developed and used in the fields of social, cultural tourism and modern sports.