Ratlarda oluşturulan kontrolsüz hemorajik şok modelinde ılık sıvı ile soğuk sıvı resüsitasyonuna ait tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması
Research on the efficacy of warm and cold fluid resuscitation during uncontrolled hemorrhagic shock model in rats
  1. Tez No: 311591
  2. Yazar: SERKAN DİLMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT BALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, ratlarda oluşturulan kontrolsüz HŞ modelinde, soğuk sıvı resüsitasyonunun yaşam süresi, kanama miktarı, kanama hızı, hemodinami, hipotermi, koagülopati, asit-baz dengesi, sıvı-elektrolit dengesi, hb, hct, BUN, glukoz, laktat ve baz defisiti üzerine etkilerini, ılık sıvı resüsitasyonunun etkileriyle karşılaştırmak için planlanmıştır. Çalışmada, ketamin ve xylazinle anestezi altına alınan 29 ratın dalağında, vasküler ve parankim yaralanması ile HŞ modeli oluşturuldu. HŞ'un 30. dk'sında, ratlara randomize olarak, 14,5 ml/kg dozunda % 0,9 NaCl solüsyonu, 24 ºC sıcaklıkta ( grup 1, n=9) ve 4 ºC sıcaklıkta (grup 2, n=10) 20 dk süreyle infüze edildi. Grup 1 ve grup 2'nin tedavi etkinliği, sıvı tedavisi uygulanmayan grup (grup 3, n=10)'la karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak veriler, ort. ± SD olarak hesaplandı. İstatistiksel analiz için SPSS for Windows 15,0 programı, Mann-Whitney U testi ve Kaplan-Meier prosedürü kullanıldı. P < 0,05 olduğunda, istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Çalışma sonucunda; soğuk sıvı resüsitasyonu kanama miktarını, kanama hızını, asidozu, hipotermiyi arttırarak ve de kan basıncını düşürerek yaşam süresini kısaltmıştır, yine zararlı etki olarak laktat, Cl? düzeylerini yükseltirken, hb, hct ve baz defisiti düzeylerini de düşürmüştür. Bunun yanı sıra; hem ılık sıvı hem de soğuk sıvı resüsitasyonu, 70 kg bir hasta için 1 L olacak şekilde, kristalloid solüsyonla 20 dk süreyle uygulandığında, sıvı tedavisi uygulanmayan gruba göre kanama miktarını ve kanama hızını azaltarak, yaşam süresini uzatmıştır. Sonuç olarak; travmada sıvı resüsitasyonu ile ilgili olarak, hangi sıvının, hangi sıcaklıkta, hangi miktarda ve ne kadar sürede verileceğini inceleyen birçok deneysel ve klinik çalışmaların planlanmasına büyük ihtiyaç olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to compare the cold fluid resuscitation and warm fluid resuscitation on the basis of their effects on survival time, amount and speed of haemorrhage, hemodynamy, hypothermia, coagulopathy, acid-base balance, fluid-electrolyte balance, hb, hct, BUN, glucose, lactate and base deficit during uncontrolled HS model in rats. This model was made by spleen vascular and parenchyma injury of 29 rats under ketamine and xylazine anesthesia. HS time 30 min, the rats were randomized to receive 14,5 ml/kg % 0,9 NaCl solution at either 24 ºC (group 1, n=9) or 4 ºC (group 2, n=10) for 20 minutes. Efficacy of group 1 and group 2 were compared with the group which did not receive fluid treatment (group 3, n=10). Statistical data were represented in mean ± SD. SPSS for Windows 15,0 programme, Mann-Whitney U test and Kaplan-Meier procedure were used for the statistical data analysis. A value of p < 0,05 was considered statistically significant. In conclusion; cold fluid resuscitation was found to shorten survival time by increasing the amount and speed of haemorrhage, acidosis, hypothermia and by decreasing blood pressure. The other negative effects of the cold fluid resuscitation were increase in the lactate and CI? levels, decrease in the hb, hct and base deficit levels. In addition, compared to group 3, both the cold and warm fluid resuscitation were found to increase survival time by decrease amount and speed of haemorrhage, when administered (1 L for a 70-kg patient) with cristalloid solution for 20 minutes. In summary; there is a huge need for further laboratory and clinical trials on fluid resuscitation in order to define which fluids should be administered at which temperature, at which amount and for which duration about trauma resuscitation.