Volüm kontrollü hemorajik şok modelinde,farklı resusitasyon sıvılarının iskemireperfüzyon hasarı üzerine etkilerininkarşılaştırılması
Comparison of the effects of different resuscitation fluids on ischemia reperfusion injury in a volume controlled hemorrhagic shock model
- Tez No: 678703
- Danışmanlar: UZMAN METİN TİLKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Volüm kontrollü hemorajik şok modelinde; kullanılan farklı resusitasyon sıvılarının (3% hipertonik salin vs ringer laktat vs kan ürünü) erken dönemde akciğer iskemi reperfüzyon hasarı, immun ve inflamatuvar yanıt üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. YÖNTEM ve GEREÇLER: Yirmi sekiz adet rat 4 gruba ayrıldı. Sham grubunda (n: 7) sadece anestezi altında sağ femoral ven eksplorasyonu, damar kanülasyonu ve ardından gözlem yapıldı. Şok gruplarında ise femoral ven kanüle edildi. Hesaplanan total kan hacminin 30% u kadar kan heparinli enjektöre alınarak ratlarda şok tablosu oluşturuldu. Kırk beş dakika sonra HTS grubu (n: 7) 3% HTS ile 10 ml/kg dozunda, kan ile replasman grubu (n: 7) alınan kanın yarısıyla, ringer laktat grubu (n: 7) ise 33 ml/kg dozunda RL ile replase edildi. Replasmandan 20 dakika sonra tüm şok gruplarında alınan kanın yarısı reinfüze edildi. Hemorajik şok sonrası ratlar 4.saatte sakrifiye edildi. İncelemeler için abdominal aortadan kan örneği, terminal ileum ve sağ akciğerden doku örneği alındı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The study aimed to compare the effects of different resuscitation fluids (3% hypertonic saline vs lactated Ringer's solution vs a blood product) on early lung ischaemiareperfusion injury and immune and inflammatory responses in a volume-controlled haemorrhagic shock model. METHODS: Twenty-eight rats were divided into four groups. In the sham group (n: 7), right femoral vein exploration, vein cannulation, and observation were performed under anaesthesia. In the shock model groups, the femoral vein was cannulated. Of the calculated total blood volume, 30% was taken into a heparinized injector to induce the shock model in rats. Forty-five minutes later; the withdrawn blood was replaced by 10 ml/kg 3% hypertonic saline (n: 7), half of the removed blood (n: 7), and 33 ml/kg lactated Ringer solution (n: 7) in the HTS, blood product, and RL groups, respectively. Half of the total volume of the removed blood was reinfused in all of the shock-induced groups 20 minutes after the replacement. Rats were sacrificed in the fourth hour after the induction of haemorrhagic shock. For examinations; blood samples were collected from the abdominal aorta and tissue samples were collected from the terminal ileum and the right lung.