Kraniyoservikal arter darlıklarının değerlendirilmesinde multidedektör CT anjiyografi ve kateter anjiyografi görüntülerinin karşılaştırılması
Comparison of multi-row detector CT angiography and catheter angiography images in the assessment of craniocervical arterial stenoses
  1. Tez No: 311596
  2. Yazar: NİSA CEM ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN UĞUREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çok kesitli Bilgisayarlı Tomografi (ÇKBT) Anjiyografi (BTA) teknolojisindeki gelişmeler ile birlikte, BTA kraniyoservikal arteriyel darlıklardaki girişimsel tedavi endikasyonlarını belirlemede yardımcı hale gelmiştir. Altın standart yöntem olan Dijital Substraksiyon Anjiyografi (DSA)'nın invaziv kateterizasyon gereksiniminden ötürü DSA'nın yerini alabilecek ÇKBT dikkatleri üzerine çekmiş ve DSA'nın sadece girişimsel tedavi gerektirecek olgularda kullanılması görüşü ortaya çıkmıştır.Çalışmamızın amacı kraniyoservikal arteriyel darlıkların değerlendirilmesinde BTA ile DSA görüntülerini karşılaştırmaktır.14 kadın ve 24 erkekten oluşan toplam 38 hasta çalışmaya dâhil edilmiş olup bu hastalardan DSA görüntülerine ulaşılabilen 32 tanesi analiz edilmiştir. Altmış üç internal karotid arter (İKA), 54 vertebral arter ve 280 intrakraniyel arter incelenmiştir. BTA ile çap ve alana göre NASCET kriterleri göz önününe alınarak her bir damardan ayrı ayrı darlık oranları belirlenmiştir. Ek olarak BTA ile plak ülserasyonu/kalsifikasyonu/yükü, stenoz uzunluğu ve orta serebral arter/ana karotid arter oranı (OSA/AKA) gibi hemodinamik parametreler de değerlendirilmiştir. DSA ile NASCET kriterlerine göre stenoz oranları, plak ülserasyonu/kalsifikasyonu, kontrast madde stagnasyonu ve stent varlığı aynı hastalarda değerlendirilmiştir.Ekstrakraniyal karotid sistem için çapa göre BTA ölçümlerinde elde edilen duyarlılık değerleri %0-29, %30-59, %60-79 ve %80-100 darlık grupları için sırası ile %100, %77, %80 ve %91'dir. Özgüllük değerleri ise sırası ile %100, %92, %93 ve %91 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Advances in technology of multi-row detector CT (MDCT) angiography (CTA) enabled its use in the assessment of craniocervical arterial stenoses as an aid to determine lesions that warrant interventional management. The gold standart digital substraction angiography (DSA) requires invasive catheterization and the efficacy of MDCT in replacing DSA would draw wide attention, since an invasive procedure would be avoided and be reserved only for intervention.Aim of this study was to compare MDCT Angiography and DSA images in the assessment of craniocervical arterial stenoses.A cohort of 38 patients, 14 women and 24 men, were involved in the study and analyses were made on 32 patients in whom DSA images could be retrieved. Sixtythree internal carotid arteries (ICA), 54 vertebral arteries and 280 intracranial arteries were analysed. Diameter and area based stenosis rates were measured for each artery by using NASCET criteria on CTA. Plaque ulceration/ calcification/ volume, stenosis length and hemodynamic parameters such as middle cerebral artery/common carotid artery (MCA/CCA) ratios were also assessed by CTA. DSA images were analyzed with respect to NASCET-based stenosis rates, plaque ulcerations/calcifications, radiocontrast stagnation and stent existence among the same patients.For extracranial carotid system, diameter-based assessment revealed sensitivity values of 100%, 77%, 80% and 91% for CTA in 0-29% stenosis, 30-59% stenosis, 60-79% stenosis and 80-100% stenosis subgroups, respectively. Diameter-based specificities of 95%, 85%, 93% and 100% were obtained in the respective subgroups. Area-based assessment revealed sensitivity values of 100%, 92%, 93% and 91% for CTA in 0-29% stenosis, 30-59% stenosis, 60-79% stenosis and 80-100% stenosis subgroups, respectively.