GATF Eğitim Hastanesi Yoğun Bakım Ünitelerinde Acinetobacter baumannii enfeksiyonu gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of risk factors in the development of a. baumannii infection at intensive care units of Gülhane Military Medical Faculty Education Hospital
- Tez No: 311607
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN MERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; yoğun bakım ünitelerinde Acinetobacter baumannii enfeksiyonu gelişiminde etkili olabileceği düşünülen risk faktörlerini, kültüründe Escherichia coli üreyen kontrol grubu ile karşılaştırarak, hastanemizde A. baumannii enfeksiyon oranlarını azaltmak için görüş ve önerilerde bulunmak ve antibiyogramın değerlendirilmesi ile tedavi protokollerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Araştırma, retrospektif vaka kontrol çalışması olarak planlanmış olup, 2009?2011 yılları arasında Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi'nde yatan, A. baumannii enfeksiyonu tanısı almış hastaların enfeksiyon gelişiminde rol oynadığı düşünülen risk faktörleri, A. baumannii ve E. coli gruplarında karşılaştırıldı. Hasta yaşı, laboratuar örneğinin respiratuvar sistemden izole edilmesi, pnömoni tanısı alması, klinik tanısı, altta yatan hastalıklardan Diyabetes mellitus, kardiyovasküler sistem, akciğer hastalığı, immünosüpresyon, açık/bası yarası varlığı, total parenteral nutrisyon destek tedavisi, kültür öncesi ve sonrasında yoğun bakımda yatış süresi, önceki yatış varlığı, yüksek APACHE-II değeri, nazogastrik, üretral, periferik ve santral venöz kateter kullanımı, mekanik ventilasyon, karbapenem, florokinolon, sefalosporin ve aminoglikozid direnci, kültürden önce kullanılan antibiyotik sayısı ve süresi, kültür öncesi karbapenem ve sefalosporin kullanımı ve mortalite araştırıldı. Bu faktörler, A.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine important risk factors in the development of Acinetobacter baumannii infections in intensive care units by comparing infections due to Escherichia coli infections. Susceptible strains to make suggestions to decrease A. baumannii infections and by pointing out the antibiograms to improve antibiotic therapy.This research was planned as a retrospective case control study and risk factors, which were considered important in the development of infection among inpatients owing to A. baumannii infection at Gülhane Military Medical Faculty Education Hospital between 2009-2011 years, were compared as A. baumannii and E. coli groups.Patient?s age, isolation from respiratuary system, pneumonia existence, diabetes mellitus, cardiovascular system, respiratuary system disease existence as a comorbid disease, immunosupression, open wound and total parenteral nutrition existence, hospitalization period before and after culture, previous hospitalization existence, high APACHE II degree, nasogastric, urethral, peripheric and central venous catheter, mechanic ventilation existence, carbapenem, floroquinolon, cephalosporins and aminoglicoside resistance, previous antibiotic usage, number and period of used antibiotics, carbapenem and cephalosprorin usage before culture were investigated. These factors are found more significant in A.