Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalıklı olgularda plazma tümör nekroz faktör benzeri zayıf apopitoz indükleyici (TWEAK) seviyelerinin araştırılması
Research for plasma TWEAK (tumor necrosis factor like weak inducer of apoptosis) levels in patients with non alcoholic fatty liver disease
  1. Tez No: 311608
  2. Yazar: ÜMİT ÇİNTOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (AOYKH) toplumda çok sık görülen bir tıbbi sorundur ve en sık görülen kronik karaciğer hastalığı nedenidir. Basit yağlanma (BY) ve alkolik olmayan steatohepatit (AOS) başlıca formlarıdır. Hastalık ilerleyici seyrederek fibrozise veya karaciğer sirozuyla sonuçlanabilir. Tümör nekroz faktör benzeri zayıf apopitoz indükleyici ( TBZAİ) sitokin bir Tip 2 transmembran proteinidir. TNFBZAİ'nin günümüzde gösterilmiş bir çok etkisi vardır. Tamiri zor olan ve risk taşıyan bir hastalık olan AOYKH tanısı ve takibini kolaylaştıracak erken bir belirteç halen ihtiyaç olarak gözükmektedir. Çalışmada AOYKH ile TBZAİ arasındaki ilişki incelenmiş ve diğer inflamatuar sitokinlerle mukayese edilmiştir.Bu amaçla çalışmaya tamamı erkek olan 124 AOYKH olgusu ile 72 kontrol olgusu alındı.
Özet (Çeviri)
Non Alcoholic Fatty Liver Disease(NAFLD) is a common medical problem in society and the most common cause of chronic liver disease.Simple steatosis(SS) and Non Alcoholic Steato-Hepatitis(NASH) are the main forms of thedisease. The disease can progress to cirrhosis or liver fibrosis.