Nonmetastatik rektum kanseri tanılı hastalarda manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilen ekstramural venöz invazyonun sağkalıma etkisi
The impact of extramural venous invasion assessed by magnetic resonance imaging on survival in patients diagnosed with non-metastatic rectal cancer
  1. Tez No: 932215
  2. Yazar: HİLAL DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KEFELİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç:Rektum kanseri, kolorektal kanserlerin önemli bir alt grubudur. Erken dönemde doğru evreleme yapmak hastalık yönetiminde kritik rol oynamaktadır. Erken evrede cerrahi tedavi ön planda yer alırken, lokal ileri evrede neoadjuvan kemoradyoterapi (KRT) veya total neoadjuvan tedavi (TNT) önerilir. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), tedavi öncesi ve sonrasında tümör evresinin, ekstramural venöz invazyonun (EMVI) değerlendirilmesinde etkili bir yöntemdir. EMVI, tümör hücrelerinin muscularis propria'nın ötesindeki damar yapılarında bulunması olarak tanımlanır ve henüz kılavuzlara girmemiş olsa da kötü prognoz, lokal nüks riski ve uzak metastazla ilişkilidir. Bu çalışmada, nonmetastatik rektum kanseri hastalarında MRG ile tespit edilen EMVI'nin sağkalım üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, 2015-2023 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Polikliniğinde takip edilen 79 evre 3 rektum kanseri hastasının verileri incelendi. Hastaların tamamı neoadjuvan KRT almış olup, ardından cerrahi tedavi uygulanmıştır. EMVI varlığı, tedavi öncesi ve sonrası MRG kullanılarak değerlendirilmiş, sağkalım analizleri Kaplan-Meier yöntemi ile gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Rectal cancer is an important subgroup of colorectal cancers. Doing the right staging in the early period plays a critical role in disease management. Early stage surgical treatment is at the forefront, while local advanced neoadjuvant chemoradiotherapy (CRT) or total neoadjuvant therapy (TNT) is recommended. Magnetic Resonance Imaging (MRI) is an effective method for the evaluation of tumor stage, extra-rammural venous invasion (EMVI) before and after treatment. EMVI is defined as the presence of tumor cells in vascular structures beyond the muscularis propria, and although it has not yet entered the guidelines, it is associated with poor prognosis, the risk of local recurrence and distant metastasis. In this study, it was aimed to examine the effect of MRI on survival in patients with nonmetastatic rectal cancer. Materials and Methods: This retrospective study analyzed 79 stage III rectal cancer patients treated at the Oncology Clinic of Kocaeli University between 2015 and 2023. All patients received neoadjuvant CRT followed by surgery. EMVI status was assessed via MRI before and after treatment, and survival was analyzed using the Kaplan-Meier method.