Horizontal şaşılık olgularında yeni tedavi yaklaşımı: bupivakain enjeksiyonu
A new treatment method for horizontal strabismus: bupivacaine injection
  1. Tez No: 311612
  2. Yazar: UMUT KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ALTINSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmamızda horizontal şaşılık olgularında bupivakain enjeksiyonunun tedavi edici etkisini değerlendirmeyi ve enjeksiyon sonrası ekstraoküler kaslarda yaptığı radyolojik değişiklikleri göstermeyi amaçladık. Çalışmaya kliniğimizde 40 prizm diyoptriye kadar komitan horizontal şaşılık tanısı almış, 18 yaş üstünde, bupivakaine karşı bilinen alerjisi ve manyetik rezonans inceleme için bilinen kontrendikasyonu olmayan, diğer tedavi yöntemleri anlatıldıktan sonra bupivakain enjeksiyonunu kabul eden 10 hasta dahil edildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. ve 3. aylarda detaylı oftalmolojik muayeneleri yapıldı ve orbital üç boyutlu manyetik rezonans görüntüleri alındı. Hastalara topikal anestezi ile (%0.5 proparakain hidroklorür) elektromiyografi eşliğinde %0.5 konsantrasyonda 4.5 ml bupivakain enjeksiyonu yapıldı. Ezotropya hastalarında lateral rektusa, ekzotropya hastalarında medial rektusa enjeksiyon yapıldı. Enjeksiyon sonrası bütün hastalarda kayma açısında iyileşme görüldü. Enjeksiyon öncesi kayma açısı uzak bakışta ortalama 21.3 prizm diyoptri iken; 1. ayda 13.1 prizm diyoptri 3. ayda 13.5 prizm diyoptri olarak değerlendirildi. Kayma açısında 1.ayda ortalama 8.2 prizm diyoptri; 3.ayda 7.8 prizm diyoptri iyileşme bulundu. Manyetik rezonans görüntüleri Vitrea® programı ile manüel olarak işaretlenerek en geniş kesitsel alan ve hacim hesaplamaları yapıldı. Kesitsel kas alanında 3. ay sonunda ortalama %12; kas hacminde ise ortalama %17 oranında artış saptandı. Enjeksiyonun yapıldığı gün ilacın anestezik etkisine bağlı olarak pitozis ve midriyazis görüldü, ancak 1.günde geriledi. Hiçbir hastada ciddi ya da kalıcı komplikasyon gelişmedi. Sonuç olarak bupivakain enjeksiyonu horizontal şaşılık olgularında erken ve geç dönemde istatistiksel olarak anlamlı iyileşme ve kas hacminde istatistiksel olarak anlamlı genişleme sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the therapeutic effect of bupivacaine injection in horizontal strabismus and to show the radiologic changes on extraocular muscles after injection. 10 patients with comitant horizontal strabismus up to 40 prizm diopters were enrolled in this study. All patients were older than 18 and had no known allergic reaction to bupivacaine or contraindication for magnetic resonance imaging. Each study participant underwent detailed ophtalmologic examination and orbital three dimentional magnetic resonance imaging before, first and third month after the treatment. 4.5 ml %0.5 bupivacaine was injected into the extraocular muscle under topical anesthesia (%0.5 proparacaine hydrochloride) using the recording of muscle electrical activity from the needle to guide the site of injection. In ezotropic group lateral rectus; in exotropic group medial rectus was injected. All patients had improvement in ocular alignment after the injection. The average deviation at primary position was 21.3 prism diopters before the injection, 13.1 prism diopters at first month and 13.5 prism diopters at third month after the injection. The average change of ocular alignment was 8.2 prism diopters at first month and 7.8 prism diopters at third month. Magnetic resonance images were transported to the Vitrea ® software workstation. After manual marking of the muscle, the cross-sectional area and volume analysis were done automatically. The average enlargement of the cross-sectional area of the injected muscle was %12 and the average volumetric enlargement was %17 at third month after injection. No severe or persistent complication was seen. Ptosis and mydriasis was seen at the day of injection due to the anesthetic effect of bupivacaine. Bupivacaine injection has a statistically significant improvement in ocular alignment and volumetric enlargement radiologically at early and long-term follow up.