Hemşirelerin motivasyon düzeylerine etki eden faktörlerin incelenmesi: GATA Eğitim Hastanesinde Bir Uygulama
Investigation of factors affecting the motivation levels of nurses: A Study in Gülhane Military Medical Academy Training Hospital
- Tez No: 311631
- Danışmanlar: PROF. DR. CESİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Health Care Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma ile, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesinde görevli hemşirelerin motivasyon düzeylerine etki eden faktörlerin belirlenmesi ve değerlendirmesi amaçlanmıştır.Araştırma evrenini, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesinde halen görev yapmakta olan 621 hemşire oluşturmaktadır. Yapılan araştırma kapsamında evrenin % 72.13'üne ulaşılmıştır.Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; standart sapma, frekans analizi ve ortalama yöntemleri ile birlikte, faktör analizi yöntemi kullanılmış, araştırma grubu görüşlerinin tespit edilen 4 faktör (Yönetsel Uygulamalar, Çalışma Ortamı Özellikleri, İşle İlgili Özellikler, Bireysel Özellikler) ile karşılaştırılması için Student's t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (One-way Anova) uygulanmıştır. Ayrıca, istatistiksel farklılıkların hangi gruptan kaynaklandığını bulmak amacıyla, Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi ile post-hoc ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Bütün istatistikler SPSS 15.0 programı ile yapılmış, istatistiksel anlamlılık için kritik p değeri 0.05 alınmıştır.Araştırma sonucunda hemşirelerin, motivasyonlarını etkileyen faktörlerden ?çalıştığım iş için bilgim yeterlidir?, ?çalıştığım iş için tecrübem yeterlidir? gibi ifadeleri içeren bireysel özellikler faktörüne (faktör-4) en yüksek oranda katıldıkları, buna karşılık ?çalışmamın karşılığı verilen ücret tatminkardır?, ?çalışanlara yeterli sosyal imkanlar sağlanmaktadır? gibi ifadeleri içeren çalışma ortamı özellikleri faktörüne (faktör-2) ise en düşük düzeyde katıldığı saptanmıştır.Hemşirelerin kişisel özelliklerine göre faktörlere katılım düzeyleri incelendiğinde, eğitim durumuna göre Yönetsel Uygulamalar (faktör-1) ve İşle İlgili Özellikler (faktör-3)'e ilişkin görüşler arasında; medeni duruma göre ise Bireysel Özellikler (faktör-4)'e ilişkin görüşler açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Hemşirelerin diğer kişisel özellikleri ve diğer faktörler bazında herhangi bir önemli farklılık saptanmamıştır.Hemşirelerin motivasyonlarını artırmaya yönelik olarak; ücretlerinin arttırılması yönünde düzenlemeler yapılması, ödüllendirme mekanizmalarının daha aktif olarak çalıştırılması, başta lojman olmak üzere sosyal imkanların iyileştirilmesi, lisansüstü düzeyde eğitim olanaklarının geliştirilmesi ve lisansüstü eğitimi tamamlayan hemşirelerin yöneticilik statülerinde görevlendirilmesi şeklindeki motivasyon araç ve yöntemlerinin uygulamaya geçirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to assess the factors affecting the motivation levels of nurses in Gulhane Military Medical Academy (GMMA) Training Hospital.The population of the research is 621 nurses currently working in GMMA training hospital. During the research 72.13% of the population has been reached.For evaluating the obtained data, the methods of factor analysis has been used as well as the methods of standard deviation, frequency analysis and means. Also, for comparing the thoughts of research group to 4 factors ?(Managerial application, Operating conditions, Workload related properties, individual properties)? Students t test, single way analysis of variance (One-Way ANOVA) have been used. Moreover, in order to find out from which group statistical differences were resulted, Mann-Whitney U test with Bonferroni adjustment and bilateral post-hoc comparison test were applied. All statistical analysis were made with SPSS 15.0 program, defining statistical significance was 0.05.In the research nurses highly aggreed with the items ?My knowledge is enough to perform my duties? and ?my experience is enough to perform my duties? as individual properties factor (Factor 4) and at least agreed with the items ?My compensation is satisfactory ? and ?Social benefits to workers are enough? as operating environment condition factor (Factor 2).In comparison of factors on the basis of nurses? individual properties, Managerial Application (Factor 1) and Workload Related Properties ((Factor 3) differed statistically for the education variable, Individual Properties (factor 4) differed statistically for the marital status variable. There was no additional statistically significance in the individual properties factor.In motivating nurses, it is suggested that improving the compensation mechanisms, implanting more encouraging incentives, enhancing social benefits like accommodation facilities, post graduate education opportunities and assigning nurses with post graduate degrees to managerial position.