Gülhane Askeri Tıp Akademisinde yöneticilik yapan akademik personelin yöneticilik sürelerinin kuruma bağlılık ve kurumdan ayrılma düşüncelerine etkisi
The effect of administration duties of academic administrator personnel working in Gulhane Military Medical Academy on organizational commitment and intention to leave
- Tez No: 311641
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gülhane Askeri Tıp Akademisinde Yöneticilik Yapan Akademik Personelin Yöneticilik Sürelerinin Kuruma Bağlılık ve Kurumdan Ayrılma Düşüncelerine EtkisiBu araştırma ile, Türk Silahlı Kuvvetlerinin sağlık bilimleri alanında en yüksek danışma organı olan Gülhane Askeri Tıp Akademisinde görevli akademik yöneticiler için, yöneticilik görev süresi değerlendirmesi ve Yüksek Bilim Konseyine (YBK) atanma şeklinde uygulanmakta olan sistemin, akademik yöneticilerin kuruma bağlılıkları ve kurumdan ayrılma düşünceleri üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırma evrenini, Gülhane Askeri Tıp Akademisi eğitim hastaneleri ve eğitim kurumlarında halen görev yapmakta olan 126 ve YBK'ya atanmış olan 13 akademik yönetici oluşturmaktadır. Yapılan araştırma kapsamında evrenin % 80'ine ulaşılmıştır.Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde; standart sapma, frekans analizi ve ortalama yöntemleri ile birlikte, faktör analizi yöntemi kullanılmış, araştırma grubu görüşlerinin tespit edilen 4 faktör (YBK sistemi ve atanma; YBK'nın yeniden yapılandırılması ve YBK üyelerinden istifade; mevcut sistemin uygunluğu; yöneticilik görev süresi) ile karşılaştırılması için Mann-Whitney U Testi ve Kruskall-Wallis varyans analizi uygulanmıştır. Ayrıca, istatistiksel farklılıkların hangi gruptan kaynaklandığını bulmak amacıyla, Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi ile post-hoc ikili karşılaştırmalar yapılmıştır. Bütün istatistikler SPSS 15.0 programı ile yapılmış, istatistiksel anlamlılık için p değeri 0.05 alınmıştır.Yöneticilerin mevcut görev süresi ve YBK uygulamasından memnuniyet düzeyi ortalaması 100 üzerinden 53.23'tür. Akademik yöneticiler, yöneticilik görev süresi ve YBK'ya ilişkin değerlendirmeleri içeren 31 yargıdan 19'una % 63 - % 93 oranlarında katılarak, mevcut sistem hakkında olumsuz değerlendirme yapmışlar ve sistemin yeniden yapılandırılması gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Ayrıca yöneticiler tarafından, halen uygulanmakta olan 4+1+1+1+1'lik görev süresi yerine, anket formunda yer alan çok sayıdaki alternatif arasından, 6 veya 8 yıl şeklinde sabit bir süre uygulamasının en yüksek katılımla istendiği görülmüştür.Akademik yöneticilerin kuruma bağlılık düzeyi ortalaması 87'dir. Aynı zamanda bu yöneticilerin kuruma aidiyet duygusu ile bu kurumda çalışmanın kendilerinde oluşturduğu gurur duygusunu % 90 oranında taşıdıkları görülmüştür.Akademik yöneticilerin, alternatif bir iş bulmaları durumunda TSK'dan ayrılma olasılıkları ortalaması 50'dir. Yöneticilerin ekonomik imkanlarında yapılacak bir iyileştirmenin, bu ayrılma olasılığını daha da düşüreceği saptanmıştır.Akademik yöneticilerin, mevcut görev süresi ve YBK uygulaması hakkındaki görüşleri ile, kuruma bağlılık ve kurumdan ayrılma düşüncelerine ilişkin görüşleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır.Bu değerlendirmeler ışığında; araştırma sonuçlarının, yöneticilik görev süresi, YBK'ya atanma ve YBK üyelik görevini içeren mevcut sisteminin yeniden yapılandırılması konusundaki çalışmalar için bilimsel veri olarak kullanılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Effect of Administration Duties Of Academic Administrator Personnel Working In Gulhane Military Medical Academy on Organizational Commitment and Intention to LeaveThis study has been conducted for the academic administrators working at Gulhane Military Medical Academy (GMMA), the highest institution in the field of health sciences in the Turkish Armed Forces, in order to determine the effects of the system which is applied as the evaluation of managerial position period and assignment to the High Scientific Council (HSC) on their organizational commitment and intent to leave the organization.Population of the research consists of 126 academic administrators working at GMMA training hospitals and educational institutions and 13 academic administrators in the High Scientific Council. 80 % of the population has been reached in the study.For evaluating the obtained data, the methods of factor analysis has been used as well as the methods of standard deviatinon, frequency analysis and means. Also, for comparing the thoughts of research group to 4 factors (the system of High Scientific Council and appointment; re-construction of the High Scientific Council and benefiting from HSC members; suitabilty of the current system; managerial position period), Mann-Whitney U Test and Kruskall-Wallis variance analysis have been used. Moreover, in order to find out from which group statistical differences were resulted, Benforroni for Posthoc comparison test were applied.