1999 yılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Acil Servis başvurularının değerlendirilmesi
The Assessment of Emergency Department Admissions to Gülhane Military Medical Academy in the year 1999
- Tez No: 90363
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
-70- VII. ÖZET Bu araştırmada, Gülhane Askeri Tıp Akademisinde sunulan acil servis hizmetlerinin etkinliğinin ve kalitesinin yükseltilmesine destek sağlayabilmek için 01 Ocak 1999 - 31 Aralık 1999 tarihleri arasında GATA Acil Servisine müracaat eden 78834 hasta arasından sistematik örnekleme yöntemiyle seçilen 3944 hastanın kayıtlardan, demografik açıdan incelenmesi amaçlanmıştır. İncelenen hastaların büyük kısmını %29.8 ile 20-29 yaş grubu hasta ve/veya yaralılar oluşturmaktadır ve %56.9'u erkek, %43.1'i kadındır. Bu hastaların en büyük bölümünü %59.1'ile asker ailesi oluşturmaktadır. İncelenen hastaların %60.2'si hafta içi, %35.0'ı hafta sonu ve %5.0'ı resmi tatil günlerinde, %91.1'i sistem hastalıkları %8.9'u kazalar nedeniyle başvuruda bulunmuştur. Kazalar nedeniyle başvuruda bulunanların büyük kısmını %48.0 ile ev kazası oluşturmaktadır, incelenenlerin başvuruda bulunduğu poliklinikler arasında büyük farlılık bulunmamakla birlikte %37.3 ile dahiliye polikliniği ilk sırayı almaktadır. İncelenen hastaların %76.6'sı ayaktan tedavi edilmiştir. Kazalar nedeniyle başvuruda bulunanların %45.2'lik en büyük bölümünü 20-29 yaş grubu hastalar oluşturmaktadır. Bu hastaların %70.6'sı erkektir. Kazalar nedeniyle başvuruda bulunanların %66.0'lık büyük bölümü hafta içinde, %70.3 ile cerrahi acil polikliniğine müracaat etmiştir.
Özet (Çeviri)
71- VIII. SUMMARY In this study, it is aimed to examine demographically 3944 patients systematically sampled from 78834 patients who have applied to GATA Emergency Department between January 01, 1999 and December 31, 1999; in order to provide support for promoting the efficiency and quality of the Emergency Department services offered in Gülhane Military Medical Academy. The majority of the patients studied comprises of sick and/or injured 20-29 age group by 29.8% and 56.9% is male, 43.1% is female. The biggest proportion of these patients is military personnel family by 59.1%. Of the patients studied, 60.2% have applied at weekdays, 35.0% at weekends and 5.0% at official holidays; 91.1% for organ system disease whereas 8.9% because of accidents. Of those who have applied to the Emergency Department because of an accident the biggest part belongs to house accidents by 48.0%. Although there is not a significant difference between the outpatient clinics as for the application, the internal medicine outpatient clinic is the first with 37.3%. The study group has been managed as an outpatient in 76.6%. As the biggest proportion, 45.2% of those who have applied because of male. Among those who have applied because of an accident, the majority with 66.0% have applied at weekdays while 70.3% have applied to the surgery outpatient clinics.