Ratlarda deneysel olarak oluşturulmuş yara yeri üzerine standart heparin (heparin sodyum) ve düşük moleküllü heparin'in (enoksaparin) etkilerinin histolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Histological and biochemical evaluation of the standart and low moleculer heparin on experimentally performed wound in rats
- Tez No: 311648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmamızın amacı, heparin sodyum ve enoksaparinin ratlarda oluşturulan yara üzerindeki iyileştirici etkilerinin araştırılması ve karşılaştırılmasıdır. Diğer tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisinde de herhangi bir etken sonucu oluşan yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesi tedavinin başarılı olmasında önemli bir faktördür. Oluşan yaranın iyileşmesinin uzun sürmesi enfeksiyon riskini yükseltmekte, hastanın rahatsızlığını arttırmakta ve özellikle ağız içinde oluşan yaralar hastanın beslenmesini olumsuz etkilemektedir. Çalışmamızda 40 adet Spraque Dawley erkek rat kullanılmıştır. 2 ana grup ve bu ana grupların altında 5 adet alt grup olmak üzere toplam 10 adet grup oluşturulmuştur. Her bir ana grupta bir adet kontrol grubu ve dört adet çalışma grubu meydana getirilmiştir. Tüm ratların sırt derilerinde 8 mm lik pançlarla tam kalınlık flap meydana getirilmiş, 5 gün boyunca çalışma gruplarına heparin sodyum ve enoksaparin uygulaması yapılmıştır. Kontrol gruplarına ise herhangi bir ilaç verilmemiştir. Tüm ratlardan 7. ve 10. gün sonunda doku örnekleri alınmış ve bu örnekler histolojik ve biyokimyasal değerlendirmeye tabi tutulmuşlardır. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre, tüm heparin uygulaması yapılan ratlarda kontrol gruplarına göre yara iyileşmesinde hızlanma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to eveluate and compare the effect of heparin sodyum and enoksaparin on wound in rats. Rapid recovery of the wound is very important in oral and maxillofacial surgery like other surgical discipline. Bed recovery of the wound can cause infection, discomfort, malnutrion of the patients. İn this study 40 male Wistar rats were used. There were 2 main group and 5 subgroup for each one. Totaly 10 subgroup were designed. Each group had one control group and four experiment group. On the dorsal side of the rats 8 mm full thickness excisional wound were performed with puncher. All the 5 days during, it has been injected heparin sodyum and enoksaparin to the rats. In the control group it has not been any injected in rats. At the and of 7. and 10. days, tissue speciemens were taken from rats and eveluated both histological and biochemical. This study revealed that, all heparin applications accelerated the wound healing in rats.