Deneysel kronik pankreatit modelinde GFP(+) mezenkimal kök hücrenin rolü
Role of GFP(+) mesenchymal stem cell in experimental chronic pancreatitis model
  1. Tez No: 311656
  2. Yazar: HASAN GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. REFİK MAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada deneysel kronik pankreatit modelinde mezenkimal kök hücrelerin pankreasa göçünün tespiti ve göç etmiş kök hücrelerin pankreatik histoloji üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmada, 50 adet dişi Sprague-Dawley rat üç gruba randomize edilmiştir. Kronik pankreatit indüksiyonu Grup II(n=24) ve Grup III(n=16) `te 0,4 ml % 2' lik trinitrobenzen sülfanik asit (TNBS) majör pankreatik kanala enjekte edilerek gerçekleştirilmiştir. Grup I(n=10): Kontrol grubu(sham): 0.4ml %0.9 NaCl majör pankreatik kanala infüze edilmiş ve kalan 8 haftada tedavisiz bırakılmıştır. Grup II(n=24): Pankreatik fibroz + GFP transfekte kök hücre tedavisi: Kronik pankreatit indüksiyonundan 4 hafta sonra ratlar 4 gruba ayrılmış ve GFP transfekte edilmiş erkek rat mezenkimal kök hücreler kuyruk veninden artan miktarlarda(IIa:1x106, IIb:2x106, IIc:3x106, IId:4x106 ) enjekte edilmiştir. Grup III(n=16): Fibroz grubu: Kronik pankreatit indüksiyonundan 4 hafta sonra ratlar 8. haftanın sonuna kadar tedavisiz bırakılmıştır. 8 hafta sonra tüm ratlar sakrifiye edilmiş ve doku örnekleri toplanmıştır. Fibroz, inflamasyon, sublobuler ve lobuler atrofi histolojik olarak değerlendirilmiştir. GFP transfekte kök hücrelerin göçü immünohistokimyasal analizle gösterilmiştir. Kontrollerle karşılaştırıldığında Grup IIa ve IIb ratları histolojik bulgularda anlamlı iyileşme göstermemişlerdir. Ancak atrofi, fibroz ve inflamasyon skorları Grup IIc ve IId'de anlamlı şekilde düşmüştür. Histolojik iyileşme son iki grupta benzer bulunmuştur.Mezenkimal kök hücre uygulaması deneysel kronik pankreatitte fibroz, atrofi ve inflamasyonda iyileştirici etkilere sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate whether rat mesenchymal stem cells can reside in the pancreas and and thereby alleviate tissue injury in experimental chronic pancreatitis model. In the study, 50 female, Sprague-Dawley rats were randomized into three groups. Chronic pancreatitis was induced by injection of 0,4 ml, 2% trinitrobenzene sulfanic acid (TNBS) into major pancreatic duct in group II and III. Group I (n=10): Control group (sham): 0.4 ml 0.9% NaCl infused into major pancreatic duct and leaved untreated for remaining 8 weeks. Group II (n=24): Pancreatic fibrosis and GFP transfected stem cell treatment: 4 weeks after chronic pancreatitis induction rats were divided into 4 groups and injected through tail vein with GFP transfected male rat mesenchymal stem cells in increasing numbers (IIa:1x106, IIb:2x106, IIc:3x106, IId:4x106). Grup III (n=16): Fibrosis: After chronic pancreatitis induction, rats were left untreated for remaining 4 weeks. Eight weeks later, all rats have been sacrified and tissue specimens were collected. Fibrosis, inflammation, sublobular and lobular atrophy were assessed by histological evaluation. Engraftment of GFP transfected stem cells were determined by immunohistochemical analysis. Group IIa and IIb rats did not display significant improvements in histological findings compared to controls. However, atrophy, fibrosis and inflammation scores reduced in Groups IIc and IId significantly. Histological improvement was similar in the latter two subgroups.Administration of mesenchymal stem cell has beneficial effects on fibrosis, atrophy and inflammation in experimental chronic pancreatitis.