Hiperemezis gravidarumun PAPP-A, ßhCG MOM değerleri ve fetal sonuçlar üzerine olan etkisi
Investigation of hiperemesis gravidarum?s effect onPAPP-A, ßhCG MOM value and fetal outcome
- Tez No: 311671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUHCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Eylül 2005 - Kasım 2010 tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde ikili testini yaptıran,doğum yapan 79 Hiperemezis Gravidarumlu hasta ile kontrol grubunda 1933 hastanın fetal sonuçlarını değerlendirmek için yapılmıştır. Bu çalışmada amaç Hiperemezis Gravidarumun ikili test PAPP-A, ßhCG MOM değerleri ve fetal sonuçlar üzerine olan etkisi araştırmaktı. Hiperemezis Gravidarum ve kontrol grubu, ikili test PAPP-A, ßhCG MOM değerleri ve fetal sonuçlar ( gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, preterm doğum, IUGR, IUFÖ, oligohidramnios, gestasyonel DM, plasenta dekolmanı) açısından kıyaslanmıştır. Fetal sonuçlar değerlendirilirken kontrol grubunda 1933 hasta seçilmiştir. Kontrol grubunda preterm doğum görülme oranı hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksekti(p0,05). 11-12-13.hafta ß-HCG düzeltilmiş MoM bulguları açısından iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p>0,05). 11-12-13. hafta için PAPP-A düzeltilmiş MoM bulguları karşılaştırıldığında iki grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi(p>0,05). Çalışmamızın sonucunda Hiperemezis Gravidarumun fetal sonuçları olumsuz etkilemediği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of Hyperemesis gravidarum on PAPP-A (Pregnancy associated plasma protein A), ßhCG(Human chorionic gonadotrophin) MOM and advers pregnancy outcome (gestational hipertension, preclampsia, preterm delivery, fetal growth restriction, oligohidramnios, intrauterin fetal demise, placental abruption and gestational diabetes mellitüs). This was a retrospective study included 79 Hyperemesis gravidarum and 1933 singleton pregnancy in control group between september 2005 - November 2010. Multiple pregnancies, molar pregnancies, diabetic pregnancies, appendicit and pyelonephritis were excluded. We compared 79 Hyperemesis gravidarum with 1933 kontrol group for fetal outcome. İn control group preterm delivery rate was significantly higher than Hiperemesis gravidarum group(p0,05). PAPP-A corrected MOM in 11-12-13 weeks were not statistically significant between two groups. (p>0,05).We concluded that Hyperemesis did not effect fetal outcome.