İleri evre akciğer kanseri hastalarında serum nesfatin-1 düzeylerinin kilo kaybı ile ilişkisi
The relation between serum nesfatin-1 levels and weight loss in advanced stage lung cancer patients
- Tez No: 311674
- Danışmanlar: PROF. DR. E. GÖKHAN KANDAMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Nesfatin-1, yakın zamanda bulunmuş, periferal dokularda ve santralsinir sisteminde üretildiği tespit edilen, iştahı azaltıcı(anoreksigenik) etkigösteren bir peptitdir. Kansere bağlı kilo kaybı üzerindeki araştırmalardaNesfatin-1 henüz çalışılmamıştır.Kansere bağlı kilo kaybı, çeşitli olumsuz sonuçları olan, sık rastlanılanve tedaviyi etkileyen bir durumdur. Kilo kaybı ve kaşeksinin fizyopatolojisi tamolarak ortaya konulabilmiş değildir. Anoreksi, kansere bağlı kilo kaybındaetkili olan ve birçok mediyatörün rol oynadığı bir semptomdur. Akciğerkanseri de sıklıkla kilo kaybı ile seyreden bir hastalıktır. Bu tez çalışmasındaileri evre akciğer kanserli kilo kaybı olan ve olmayan hastaların serumnesfatin-1 düzeyleri araştırılmış ve bu sonuçlar sağlıklı bireylerlekarşılaştırılmıştır. Serum nesfatin-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile çalışılmıştır.İleri evre akciğer kanserli kilo kaybı olan hastaların serum nesfatin-1düzeyleri, sağlıklı bireylere ve kilo kaybı olmayan hastalara göre anlamlıdüzeyde düşük saptanmıştır. Kilo kaybı olmayan akciğer kanserli hastalar ilesağlıklı kontrol grubu arasında ve küçük hücreli akciğer kanseri ile küçükhücreli olmayan akciğer kanseri hastalar arasında serum Nesfatin-1 düzeyleriaçısından anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Kanser hastaları arasındaserum Nesfatin-1 düzeyleri ile vücut kitle indeksleri arasında da anlamlı birkorelasyon saptanmamıştır.Bu çalışmada ileri evre akciğer kanserli hastalarda tespit edilen serumnesfatin-1 seviyesindeki düşüklüğün, kansere bağlı kilo kaybının nedeni miyoksa bir sonucu mu olduğunu ortaya koymak; bu bulgunun kanserkaşeksinde tedavi hedefi ya da prediktif/prognostik bir faktör olabilir misorusuna yanıt verebilmek için daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Nesfatin-1 is a recently identified peptide with anorexigenic propertiesthat is expressed in peripheral tissues and in the central nervous system.Nesfatin-1 has not yet been investigated in the pathogenesis of cancerrelated weight loss.Cancer related weight loss is a frequent occurrence with severaltreatment consequences. The physiopathology of weight loss and cachexiahas not yet been fully established. Anorexia is an eating disorder involved incancer related weight loss. Lung cancer is frequently associated with weightloss. We have investigated the nesfatin-1 levels of advanced stage lungcancer patients with or without weight loss and compared them with healthyindividuals. Serum nefsatin-1 levels were evaluated by ELISA.Advanced stage lung cancer patients with weight loss have shownsignificantly lower levels of nesfatin-1 levels compared with healthyindividuals and lung cancer patients without weight loss. Nefsatin-1 levelsbetween Lung cancer patients without weight loss and healthy individualsand between patients with small and non-small cell lung cancer were notsignificant. No correlation was found between serum nesfatin-1 levels andbody mass index of cancer patients, either.We need more studies to establish whether the low serum nesfatin-1levels in advanced stage lung cancer patients found in this study is theconsequence or the cause of cancer related weight loss and to establishwhether it could be a predictive/prognostic factor or a treatment goal incancer treatment.