Tip 2 diyabetli diyabetik retinopatili hastalarda serum okside ldl düzeyleri ile retinopati evresi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of relation between serum oxidized low density lipoprotein levels and diabetic retinopathy stage in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 311681
  2. Yazar: METİN ALIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF YÖNEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Dr. Metin ALIŞ, Tip 2 Diyabetli Diyabetik Retinopatili Hastalarda Serum Okside LDL Düzeyleri ile Retinopati Evresi Arasındaki İlişkiDolaşımdaki okside LDL'nin hastalıklardaki rolü henüz açık değildir. Okside LDL birçok kardiyovasküler hastalıkla ilişkili bulunmuştur. Akut koroner olaylar ile dolaşımdaki okside LDL ilişkisi ortaya konmuştur. Akut koroner olaylardaki dolaşımda okside LDL'nin artışının bir belirteç olabileceği tartışılmaktadır. Son yıllarda okside LDL ve diyabet arasındaki ilişki daha fazla çalışma ile incelenmiştir. Tip 2 diyabetli hastalarda diyabetik retinopati ve dolaşımdaki okside LDL arasındaki ilişki hakkında az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı, Tip 2 diyabetli hastalarda serum okside LDL ve diyabetik retinopati evresi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Çalışmaya 81 (38 erkek, 43 kadın) tip 2 diyabetli hasta dahil edildi. Hastalar 40-86 yaş aralığında (ortalama 64,21±10,71) idi. Kontrol grubu olarak, diyabetik retinopatisi olmayan diyabetik hastalar alındı. Diyabetik retinopati nonproliferatif ve proliferatif olarak evrelendirildi. Nonproliferatif retinopati ise hafif orta şiddetli şeklinde alt gruplara ayrıldı. Sonuçlarımıza göre bütün gruplar karşılaştırıldığında serum okside LDL düzeyleri ile diyabetik retinopatinin evresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Metin ALIŞ, M.D., The Relation Between Serum Oxidized Low Density Lipoprotein Levels and Diabetic Retinopathy Stage in Patients with Type 2 DiabetesThe role of circulating oxidized LDL in diseases is not clear yet. It has been shown that oxidized LDL is associated in many cardiovascular diseases. Relationship between circulating oxidized LDL in acute coronary events have been revealed, and it is debatable whether the increase in circulating oxidized LDL acute coronary events may be used as a marker. The relationship between oxidized LDL and diabetes in recent years has been investigated in many studies, but limited data are available about relationship between diabetic retinopathy and circulating oxidized LDL in patients with Type 2 diabetes. The aim of this study is to investigate the relation between serum oxidized LDL and diabetic retinopathy stage. Eighty-one patients (38 males, 43 females) with type 2 diabetes were included in the study. Patients were between the ages of 40-86 years (mean 64,21±10,71 yr). Control group comprised type 2 diabetic patients without retinopathy. Based on fundoscopic findings, diabetic retinopathy was staged as proliferative and nonproliferative. Nonproliferative retinopathy subgroups were staged as mild, moderate and severe.