Lucilia sericata'nin kronik yaralarda kolonize olan mikroorganizmalar üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin araştirilmasi
Investigation of antimicrobial activities of lucilia sericata against mikroorganisms colonising on chronic wounds
  1. Tez No: 311691
  2. Yazar: GÖKHAN DOĞANDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜR KORU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tıbbi miyaz olarak da isimlendirilen maggot debritman tedavisi, nekrotik ve akıntılı yaraların debritmanında, granülasyon dokusu oluşumunu uyarmada ve enfeksiyonun önlenmesinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, maggot debritman tedavisi uygulanan hastalardaki Lucilia sericata larvalarından elde edilen total vücut sıvısının antibakteriyel özelliğini araştırmak amaçlanmıştır. Larvaların total vücut sıvılarının elde edilmesi amacıyla L. sericata larvaları sefalik segmentlerinden kesildi. Larvaların vücut kısımları ependorf tüplerine konuldu ve 10.000 g'de 15 dakika santrifüj edildi. Elde edilen süpernatant 0.2 µm milipore filtreler kullanılarak filtre edildi. Elde edilen filtratın iki kat seri dilüsyonları hazırlandı ve onbeş farklı bakteri (Staphylococcus aureus, Metisilin Dirençli Staphylococcus aureus, Staphylococcus aureus staphylococcal chromosome cassette mec (SCCmec) Type 4, Staphylococcus epidermidis (mecA), Streptococcus pyogenes, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Enterococcus faecium (vanA), Escherichia coli, beta laktamaz (+) Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella pneumoniae (ESBL+), Acinetobacter haemolyticus) ve bir maya (Candida albicans) süspansiyonları üzerlerine eklendi. Sonuçlar incelendiğinde en fazla inhibisyon Staphylococcus aureus suşunda görülürken en az inhibisyon beta laktamaz (+) Escherichia coli suşunda tespit edilmiştir. Enterococcus faecium (vanA), Klebsiella pneumoniae (ESBL+), Enterococcus faecalis ve Pseudomonas aeruginosa suşlarında ise hiç inhibisyon tespit edilmemiştir. Uygulanan Candida albicans suşunda herhangi bir inhibisyon görülmemiştir. Sonuç olarak, Lucilia sericata larvalarının total vücut sıvılarının Gram pozitif bakteriler üzerinde Gram negatif bakterilere göre daha yüksek bir oranda antibakteriyel etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Total vücut sıvısının içeriğindeki maddelerin saflaştırılarak moleküler analizlerinin yapılması ve antibakteriyel etkinin mekanizmasının araştırılması daha ileri aşamalarda yapılması gereken çalışmalardır.
Özet (Çeviri)
Maggot debridement therapy also known as therapeutic miyaz, is used in debridement of necrotic and running wounds to stimulate granulation tissue formation and to prevent infection. In this research, it is aimed to explore antibacterial properties of total body extracts of the Lucilia sericata maggots gathered from patients wounds after maggot debridement therapy. To obtain total body extracts, L. sericata maggots were cut at the side of their cephalic segment. The body of maggots were put in ependorf tubes and centrifugated at 10.000 g for 15 minutes. The supernatant filtered by using 0.2 µm milipore filters. Two fold serial dilutions of filtrate were prepared and fifteen different bacteria (Staphylococcus aureus, Metisilin Resistant Staphylococcus aureus, Staphylococcus aureus staphylococcal chromosome cassette mec (SCCmec) Type 4, Staphylococcus epidermidis (mecA), Streptococcus pyogenes, Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Enterococcus faecium (vanA), Escherichia coli, beta lactamase (+) Escherichia coli, Enterobacter aerogenes, Pseudomonas aeruginosa, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella pneumoniae (ESBL+), Acinetobacter haemolyticus) and one yeast (Candida albicans) suspensions were added over them. When the results were examined the highest inhibition was seen in Staphylococcus aureus strain while the lowest inhibition was seen in beta lactamase (+) Escherichia coli strain. No inhibition was seen in Enterococcus faecium (vanA), Klebsiella pneumoniae (ESBL+), Enterococcus faecalis and Pseudomonas aeruginosa strains. In the Candida albicans strain again no inhibition was seen. As a result, it is determined that total body extracts of the Lucilia sericata maggots have antibacterial effects over Gram positive bacteria more than Gram negative bacteria. To make molecular analysis by purifying the materials in total body extracts and to search the mechanism of antibacterial effects are the studies that must be done in furder steps.