Hipospadias ameliyatı esnasında turnike uygulamasına bağlı dokudaki iskemik hasarın değerlendirilmesi
Ischemia-reperfusion injury in hypospadias surgery after application of penil tourniquet
- Tez No: 311705
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ SÜRER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Çalışmamızda, bir ön çalışma olarak Tnf-alfa ve IL-10'un hipospadias cerrahisi esnasında çok sık kullanılan bir yöntem olan penil turnike uygulamasının yol açtığı iskemi-reperfüzyon hasarının düzeyinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu değişimin ortaya konması ileride kullanılbilecek Tnf alfa inhibitörleri ve IL-10 preparatlarının doku iyileşmesi ve oluşan hasarın azaltılması yönündeki çalışmalara öncülük edebilir.Çalışmamızda; çalışma grubunu 12 primer hipospadias onarımı olgusu, kontrol grubunu ise genel anestezi altında sünnet işlemi gerçekleştirilen 12 olgu oluşturmuştur. Çalışma grubunda turnike uygulanmadan önce ve 20 dakika turnike uygulandıktan sonra cerrahi sahaya sızan yaklaşık 1 cc kan, kontrol grubunda ise sünnet işlemi esnasında sahaya sızan yaklaşık 1 cc kan enjektör yardımıyla aspire edilerek toplanmış ve derhal santrifüje edilerek serumlar -80 santigrad derecede saklanmıştır. IL-10 ve Tnf alfa düzeyleri ELISA yöntemi ile instant Bendermed human Tnf alpha ve human IL-10 kitleri ile yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 16.0 versiyonu ile Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir.Sonuçlar değerlendirildiğinde kontrol grubu ile çalışma grubu arasında yaş ortalaması açısından anlamlı farklılık gözlenmedi. Tnf alpha değerleri açısından turnike sonrası elde edilen değerler turnike öncesi ve kontrol grubu değerlerine oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti(p< 0.05). IL-10 değerleri açısından turnike sonrası elde edilen değerler turnike öncesi ve kontrol grubu değerlerine oranla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti(p< 0.05).Hipospadias cerrahisinde uygulanan penil turnike yöntemi insanlarda penil dokuda iskemi reperfüzyon hasarı oluşturmaktadır. İskemi reperfüzyon hasarına bağlı olarak Tnf alpha ve IL-10 düzeylerinde oldukça yüksek artışlar meydana gelmektedir. İskemi reperfüzyon hasarı hipospadias cerrahisinin en sık komplikasyonları olan fistül oluşumu ve meatal stenoz gelişimini açıklamaya yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
As a preliminary study, in our study, TNF-alpha and IL-10 are intended to reveal the level of damage caused by ischemia-reperfusion, during penile tourniquet application which is a commonly used method in hypospadias surgery. In the future TNF-alpha inhibitors and IL-10 preparations can be used to reduce the damage and may lead tissue healing.The study group was built up 12 cases of primary hypospadias repair and the control group also consisted 12 patients that circumcision procedure performed under general anesthesia. One cc. blood leaking from the surgical field was aspirated with the help of a syringe during circumcision in the control group while before and after 20 min. tourniquet application in the study group. Collected blood immediately centrifuged and the serum stored in -80 degrees Celsius. IL-10 and TNF-alpha levels were measured by ELISA method using Bendermed instant human TNF alpha and IL-10 kits. The obtained data was evaluated with Mann-Whitney U test using SPSS version 16.0.Results are evaluated in terms of average age of the working group with the control group no significant difference was observed.