Hipospadias ameliyatı planlanan çocukların ebeveynlerine uygulanan planlı eğitimin anksiyete düzeyi ve memnuniyetlerine etkisi
The effect of planned education provided to parents of children scheduled for hypospadias surgery on their anxiety levels and satisfaction
  1. Tez No: 924090
  2. Yazar: SENEM SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT AKGÜN KOSTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET“Hipospadias Ameliyatı Planlanan Çocukların Ebeveynlerine Uygulanan Planlı Eğitimin Anksiyete Düzeyi Ve Memnuniyetlerine Etkisi”, Trakya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Edirne, 2024. Giriş ve Amaç: Cerrahi işlemler çocuklar ve ebeveynlerinde stres ve anksiyete oluşturan durumlardır. Ebeveyn ve çocukların anksiyetelerini azaltmada bilgi verilmesi çok önemlidir. Çocuklarının ameliyat olması ebeveynlerde; bilinmezlikten kaynaklanan korku, çocuğa ne olacağı korkusu, vücut imajı ile ilgili korku, ölüm korkusu, çaresizlik, öfke ve suçluluk duygusuna neden olmaktadır. Bu çalışma hipospadias ameliyatı planlanan ve çocuk cerrahisi servisine yatışı yapılan çocukların ebeveynlerine verilen planlı eğitimin anksiyete ve memnuniyetlerine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntemler: Çalışma randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğinde 15 Temmuz-15 Aralık 2023 tarihlerinde 100 ebeveyn ile yürütüldü. Araştırmada müdahale grubu (n=50) ve kontrol grubu (n=50) olmak üzere iki grup vardı. Müdahale grubunda yer alan ebeveynlere“Çocuğum Hipospadias Ameliyatı Oluyor”adlı eğitim kitapçığı doğrultusunda hipospadias ameliyatı ile ilgili bilgiler verildi ve ebeveynlerin soruları yanıtlandı. Kontrol grubunda yer alan ebeveynlere hipospadias ameliyatında yapılan servisin rutin işlemleri uygulandı. Verilerin toplanmasında“ Çocuk ve Aile Bilgi Formu”,“ Durumluluk- Süreklilik Anksiyete Ölçeği”ve“PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği (PedsQL SBEMÖ)”kullanıldı. Veriler IBM SPSS V23 programında; tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Bağımsız İki Örnek t, Wilcoxon, Eşli İki Örnekt Testi, Pearson ve Spearman's rho Korelasyon Katsayısı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Müdahale grubundaki ebeveynlerin durumluluk anksiyete ölçeği son test medyan değerleri kontrol grubuna göre daha düşük bulundu (p=0,003). Süreklilik anksiyete ölçeği son test medyan puanları arasında istatiksel anlamlı bir fark bulunmadı (p=0,215).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT“The Effect of Planned Education Provided to Parents of Children Scheduled for Hypospadias Surgery on Their Anxiety Levels and Satisfaction”, Trakya University, Institute of Health Sciences, Department of Nursing, Master's Thesis, Edirne, 2024. Introduction and Objective: Surgical procedures are situations that cause stress and anxiety for both children and their parents. Providing information is crucial in reducing the anxiety experienced by parents and children. The prospect of their child undergoing surgery can evoke fear of the unknown, fear of what will happen to the child, concerns about body image, fear of death, helplessness, anger, and feelings of guilt in parents. This study was conducted to determine the effect of planned education provided to the parents of children scheduled for hypospadias surgery and hospitalized in the pediatric surgery unit on their anxiety levels and satisfaction. Material and Methods: The study is a randomized controlled intervention study conducted with 100 parents at Trakya University Health Research and Application Hospital's Pediatric Surgery Clinic between July 15 and December 15, 2023. The research consisted of two groups: an intervention group (n=50) and a control group (n=50). Parents in the intervention group were provided with information about hypospadias surgery based on the educational booklet titled“My Child is Undergoing Hypospadias Surgery”and had their questions answered. In contrast, parents in the control group received routine care services provided during the hypospadias surgery process. Data collection tools included the“Child and Family Information Form,”the“State-Trait Anxiety Inventory,”and the“PedsQL Healthcare Parent Satisfaction Scale (PedsQL HPSS).”The data were analyzed using IBM SPSS V23 software with descriptive statistics, Mann-Whitney U, Independent Samples t, Wilcoxon Signed Rank, Paired Samples t-test, Pearson's and Spearman's rho correlation coefficients. Results: The median post-test scores of the state anxiety scale in the intervention group were found to be lower than those in the control group (p=0.003). No statistically significant difference was found between the median post-test scores of the trait anxiety scale (p=0.215).