Sigara kullanan hastalarda antihiperlipidemik tedavinin sağ kalp fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of antihyperlipidemic treatment on the right heart functions in patients who smoke
  1. Tez No: 311709
  2. Yazar: EBRU ÇIRPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Sigara kullanımı dünyada ve Türkiye'de önlenebilir ölüm nedenlerinin başında gelir. Yaşam tarzı düzenlemeleriyle kalp damar sistemi üzerindeki değiştirilebilir risk faktörlerinin etkisi azaltılabilir. Bu değişikliklerinin başında sigara ve hiperkolesterolemi gelmektedir. Araştırmamızın amacı sigara ile serum lipid profili ve sağ ventrikül doku doppler ekokardiyografi (DDE) değerleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya GATA Kardiyoloji BD polikliniğine Mart 2011 ve Temmuz 2011 tarihleri arasında başvuran; sigara kullanan ve LDL kolesterolü 160 mg/dl nin altında olan 18 erkek hasta ile kontrol amacıyla sigara kullanmayan 15 erkek, 2'si kadın 17 sağlam gönüllü dahil edildi. Çalışma ve kontrol grubuna, M-mode ve doku doppler ekokardiyografik inceleme uygulandı.Bulgular: Sigara içen grubunun yaş ortalaması 38,29±10,60 yıl ve sigara içmeyen grubunun yaş ortalaması ise 29,90±7,15 yıl idi (p=0,08). Sigara içen grubun günlük içilen sigara miktarı ortalaması 16,82±5,52 (20) sigara/gün ve sigara içilen yıl ortalaması 17,76±10,37 (17) yıl olarak bulundu. Sigara içen grupta HDL kolesterol açısından istatistiksel olarak anlamlı bir düşüklük vardı (p=0,039). Bununla beraber sigara içen grupta LDL kolesterol ve total kolesterol seviyeleri açısından da istatistiksel olarak anlamlı bir düşüklük saptandı (sırasıyla p=0.022, p=0.038). HDL ve LDL kolesterol düzeylerinin, günlük içilen sigara miktarı (?15 sigara/gün, >15 sigara/gün) açısından karşılaştırılmasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p=0.302, p=0.927).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Smoking is one of the preventable causes of death in the world and in Turkey. Effect of modifiable risk factors on the cardiovascular system can be reduced with changes in lifestyles. The beginning of these changes are smoking and hypercholesterolemia. The aim of our study is evaluating the relationship between right ventricular functions detected by tissue doppler echocardiography (TDI) and LDL cholesterol levels and smoking.Materials and methods: 18 smokers whose LDL cholesterol levels are below 160 mg/dL (18 men), 17 nonsmoker healty volunteers (15 men, 2 women) in Gulhane Military Medical Academy, Department of Cardiology between 2011 March and 2011 July were included in our study. M-mode and tissue doppler echocardiography examination was performed in both study and control groups.Results: Mean age of smoking patients was 38,29±10,60 and mean age of nonsmoking patients was 29,90±7,15 (p=0,08). Mean of cigarettes per day and smoking years was 16,82±5,52 (20) cigarettes/day and 17,76±10,37 (17) years. There was a significant decrease in HDL cholesterol in the cigarette smoker group (p=0,039). A significant decrease in LDL cholesterol and total cholesterol in the cigarette smoker group (respectively p=0.022, p=0.038). There was no significant difference between number of cigarettes smoked per day (?15 cigarette/day, >15 cigarette/day) with HDL and LDL cholesterol levels (respectively p=0.302, p=0.927).