Ankara Şehir Hastanesi Kardiyoloji polikliniği'ne başvuran koroner arter hastalığı tanısı almış hastalarda statin uyumu ve intoleransının değerlendirilmesi
Investigation of statin compliance and intolerance inpatients diagnosed with coronary artery disease
- Tez No: 879919
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ÖRNEK, DOÇ. DR. İSMAİL KASIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kardiyoloji, Family Medicine, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH) erişkinlik döneminin önemli mortalite ve morbidite sebeplerinden biri olmaya devam etmektedir. Son yıllarda gelişen ameliyat teknikleri ve perkütan koroner girişimlerdeki ilerlemelerle mortalite ve morbidite azalmıştır. KAH tanısı olan hastaların revaskülarizasyon işlemlerinin yanında yaşam tarzı değişikliği ve tıbbi tedavileri de önemli yer tutmaktadır. Bu noktada risk faktörlerinin kontrolünde önemli yeri olan LDL kolesterolün (LDL-K) hedef seviyeye düşürülmesi gerekmektedir. Statin grubu ilaçlar LDL-K seviyesini ve uzun dönemde mortaliteyi düşüren KAH tedavisinin önde gelen ilaçlarındandır. Ancak birçok hasta uzun vadede statin tedavisine uyum gösterememektedir. Araştırmamızda hedefimiz statin ilaç uyumu, intoleransı ve hedef kolesterol düzeylerine ulaşma sıklığı ile beraber statin ilaç uyumunu azaltan faktörleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir çalışma olup 8 Mart 2023-30 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi (AŞH) Kardiyoloji Kliniği'ne başvuran ve KAH tanısı olan 402 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların dosyaları geriye dönük olarak incelendi, hastaların sosyodemografik özellikleri, başvuru anındaki şikayetleri, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları, hastalara uygulanan tedaviler ve izlem sonuçları ile ulusal reçete sistemi üzerinden düzenli statin reçeteleri olup olmadığı değerlendirildi. Aynı zamanda hastalarla poliklinik şartlarında olan görüşme sırasında eğitim düzeyleri sorulmuş olup, hastanın statin tedavisine uyumu, intoleransı ve bunlarla ilişkili parametreler değerlendirildi. Statin intoleransı belirten hastalardan kas ağrısı şikayeti olanlarda miyopati açısından gerçek intoleransı saptamak için, statin ile ilişkili kas semptomları klinik indeks (SAMS-CI) skoru hesaplandı. Verilerin analizi SPSS 23.0 ile yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 98 kadın, 304 erkek olmak üzere toplam 402 hastanın yaş ortalaması 64,7±9,1 olarak saptandı. Hastaların %97'sine koroner anjiyografi sonrası tanı konulmuştu. Hastaların 274 tanesi (%68,2) statin ilacını düzenli kullanıyorken 128 tanesi (%31,8 uyumsuzluk) ilacını düzenli kullanmıyor ve/veya hiç kullanmıyordu. Hastaların 13 tanesi (%3,2 intolerans) yan etki sebebiyle statin ilacına uyum gösterememiştir. Bunlardan 4'ü kas ağrısı nedeni ile intolerans tariflemiş olup yapılan SAMS-CI skoruna göre kas ilişkili gerçek intolerans 2 hastada (% 0,5) saptandı. Univariant ve binary logistik regresyon analizinde eğitim düzeyi düşük, kronik böbrek hastalığı (KBH) ve perkütan girişim sayısı az olan hastalarda statin uyumunun daha az olduğu bulundu. (p< 0,01, p=0,02 ve p=0,04) İleri yaş ve KAH tanı süresinin uzun olması ise sadece univariant analizde statin uyumsuzluğu ile ilişkili bulundu. (p= 0,02, p= 0,01) Statin uyumunu azaltan nedenlerin başında hekimlerin statin reçetesi yazmaması saptandı. Hastalarda perkütan girişim sayısı arttıkça statin ilacına uyumun arttığı saptandı. Statin tedavisini düzenli kullanan ve serum LDL-K düzeyi
Özet (Çeviri)
Aim: CAD (Coronary Artery Disease) is one of the important causes of mortality and morbidity in adulthood. Mortality and morbidity have decreased in recent years with advances in surgical techniques and percutaneous coronary interventions. In addition to revascularization procedures, lifestyle changes and medical treatments are also important for patients diagnosed with CAD. At this point, reducing LDL cholesterol (LDL-C), which has an important place in the control of risk factors, to the target level is an important treatment goal. Statin group drugs are drugs that play an important role in the treatment of CAD, lowering LDL levels and reducing mortality in the long term. However, many patients cannot comply with statin therapy in the long term. Our aim in our research is to investigate in addition to the rates of statin compliance, statin intolerance, inability to reach target LDL-C levels and the factors that reduce statin drug compliance. Materials and Methods: Our study is a retrospective, observational study and was conducted on 402 patients diagnosed with CAD who applied to Ankara City Hospital (ACH) Cardiology Clinic between 8 March 2023 and 30 May 2023. The patients' files were examined retrospectively, and their sociodemographic characteristics, complaints at the time of admission, clinical, laboratory and imaging findings, treatments administered to the patients and follow-up results, and whether they had regular statin prescriptions through the national prescription system were evaluated. At the same time, the patients were asked about their education levels during the interview in the outpatient clinic and the compliance, the intolerance with the statin treatment and related parameters were evaluated. In order to reveal real intolerance in patients with intolerance statin associated muscular symptoms- clinical index (SAMS-CI) score was measured. Data analysis was performed with SPSS 23.0. Results: A total of 402 patients, 98 women and 304 men, were included in the study. The mean age of the patients was 64.7±9.1. 97% of the patients were diagnosed with coronary angiography. While 274 of the patients (68.2%) were using statin medication regularly, 128 of them (31.8% incompliance) were not using their medication regularly and/or did not use it at all. Thirteen of the patients (%3.2 intolerance) could not tolerate the statin medication due to side effects. 4 of them described intolerance due to muscle pain, and according to the SAMS-CI score, real muscle-related intolerance was detected in 2 patients (0.5%). Univariant and binary After univariant and binary logistic analysis, it was determined that statin compliance was lower in patients with low education levels, in chronic kidney disease (CKD) patients and in patients with less number of percutaneous interventions. (p< 0.01, p=0.02 and p=0.04) Older ages and longer diagnosis time of CAD were related to statine incompliance only in univariant analysis. (p= 0.02, p=0.01) The most frequent reason of incompliance was non-prescription of statins by physicians. It was found that as the amount of percutaneous intervention increased in patients, compliance with statin medication increased. In the subgroup comparison of patients using statin therapy regularly and who were reached serum target levels of LDL-C