Bünyesinde anasınıfı bulunan ilköğretim okulu yöneticilerinin okul öncesi eğitim ile ilgili görüşleri: Tokat ili örneği
The opinions about preschool education of principals of elementary schools including kindergarten: Tokat, province example
  1. Tez No: 311760
  2. Yazar: TUĞBA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. ÇAĞLAYAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı, bünyesinde anasınıfı bulunan ilköğretim okulu yöneticilerinin okul öncesi eğitime yönelik görüşlerinin belirlenmesidir. Bu amaçla, 2010?2011 eğitim öğretim yılında Tokat iline bağlı bünyesinde anasınıfı bulunan 57 köy, 13 belde ve 28 merkez ilköğretim okulu yöneticilerden, amaçlı örnekleme yöntemlerinden tabakalı amaçlı örnekleme yoluyla 10'ar ilköğretim okulu yöneticisi seçilerek örneklem oluşturulmuştur. Çalışmanın amacına yönelik olarak, araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla ilköğretim okulu yöneticileri ile görüşmeler yapılmış, ayrıca uygun görüşü alınan yöneticilerin ses kayıtları alınmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi kullanılarak analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda bünyesinde anasınıfı bulunan ilköğretim okulu yöneticilerinin okul öncesi eğitim alanı ve eğitimin içeriği hakkında bilgi eksiklikleri bulunduğu ve dolayısıyla okul öncesi öğretmenlerine gereği kadar rehberlik edemedikleri belirlenmiştir. Ayrıca yöneticilerin bu konuda hizmet içi eğitime ihtiyaç duydukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions about preschool education of principals of elementary schools including kindergarten. For this purpose, in 2010-2011 academic year the sample in the city of Tokat was formed with 10 elementary schools? principals from each kind of schools chosen by stratified sampling method from the principals of the 57 villages, 13 towns and 28 central elementary schools including kindergarten. In some schools because of reasons such as preschool teachers who are the key participant interviews having annual leave holiday, a teacher not to want interview and instead of preschool teacher the other teacher work, 8 schools in towns, 9 schools in villages were reached. For the purpose of the study, elementary schools? principals were interviewed through the semi-structured interview form, prepared by the researcher; also sound recordings were taken from the principals whose appropriate sight was received about it. The data obtained from research was interpreted using content analysis, one of the qualitative research methods. As a result of the research, it was found that, principals of elementary schools including prekindergarten are unfamiliar with preschool education, they don?t know the contents of preschool education so they are insufficient for guidance to preschool teachers. Also, it was determined that principals of elementary schools including kindergarten need in-service training about preschool education.