Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim okul türlerine göre öğrenci birim maliyetleri: 1973-2009
Student unit costs based on preschool, elementary and secondary school types: 1973-2009
- Tez No: 311774
- Danışmanlar: PROF. DR. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tarama modelinde olan bu araştırma, Türkiye'de 1973-2009 yılları arasında İlköğretim, Genel Ortaöğretim, Erkek Teknik Öğretim, Kız Teknik Öğretim, Ticaret Ve Turizm Öğretimi, Din Öğretimi, Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi öğrencilerinin birim cari harcamalarını ve öğrenci birim maliyetlerini bulmayı amaçlamıştır.Türkiye'de Planlı Dönemin 1960-2009 yılları arasında, belirtilen genel müdürlüklere yapılan harcamalar Maliye Bakanlığı Kesin Hesap Cetvellerinden alınmıştır. 1973 yılında Planlama Programlama Bütçeleme Sistemine geçilmesiyle, genel müdürlüklere yapılan harcamalar cetvellerde ayrı ayrı belirtildiğinden ilköğretim, genel ortaöğretim, mesleki ve teknik ortaöğretimde yıllık öğrenci birim maliyetleri hesaplanmıştır. Yapılan harcamalar enflasyondan arındırılarak 2010 sabit fiyatlarına dönüştürülmüş, Y= abx şeklindeki trend denklemleri yazılmış ve doğrusal kalıpları (Yarı-Logaritmik Kalıp) çizilmiştir.Araştırmanın kuramsal boyutu ile ilgili veriler Türkiye'de ve seçilmiş bazı ülkelerdeki alanyazın taranarak incelenmiş ve elde edilen veriler düzenlenerek sunulmuştur. Harcamalar ile ilgili hesaplamalarda Excel Programı kullanılmıştır. Araştırmada şu sonuçlara ulaşılmıştır:1973-2009 yılları arasında öğretim tür ve düzeylerine göre bulunan birim maliyetlerde düzenli ve öğrenci sayısına paralel bir artış gözlenmemektedir. Türkiye'de öğrenci birim maliyeti OECD ortalamasının altındadır.2009-2010 öğretim yılında okul öncesi ve temel eğitimde öğrenci birim cari harcama 1.542 TL, genel ortaöğretimde öğrenci birim cari harcama 1.829 TL, erkek teknik öğretimde öğrenci cari birim harcama 2.429 TL, kız teknik öğretimde öğrenci birim cari harcama 2.296 TL, ticaret turizm öğretiminde öğrenci birim cari harcama 1.967 TL, din öğretiminde öğrenci birim cari harcama 2.534 TL, öğretmen yetiştirme ve eğitiminde öğrenci birim cari harcama 3.611 TL'dir.2009-2010 öğretim yılında okul öncesi ve temel eğitimde öğrenci birim maliyeti 12.336 TL, genel ortaöğretimde öğrenci birim maliyeti 7.316 TL, erkek teknik öğretimde öğrenci birim maliyeti 9.716 TL, kız teknik öğretimde öğrenci birim maliyeti 9.184 TL, ticaret turizm öğretiminde öğrenci birim maliyeti 7.868 TL, din öğretiminde öğrenci birim maliyeti 10.136 TL, öğretmen yetiştirme ve eğitiminde öğrenci birim maliyeti 14.144 TL'dir.
Özet (Çeviri)
This browsing model type research aimed at determining the total and unit costs of the students at Elementary, General Secondary, Boys Technical Education, Girls Technical Education, Trade and Tourism Education, Theology Education, and Teachers Training and Education Schools in Turkey between 1973-2009.The budgets of the particular general administrations allocated between the planned period of 1960-2009 were obtained from the financial records (charts of accounts) of the Ministry of Economy. After the initiation of the Planning-Programming-Budgeting system in 1973, the budget allocations for all general administrations were separately recorded by the Ministry of Environment, and thus, the annual student unit costs were calculated for elementary, common secondary, vocational and technical secondary schools. The expenses were clarified from the inflation and converted to 2010 fixed rates, equations were formed in the trend of Y= abx and linear matrices (semi logaritmic) were formed.The data about the hypothetical extent obtained from the literature of the some selected countries were evaluated and presented. The Excel software was used for calculating the expenses. The following conclusions were obtained in this research:According to the unit costs based on education type and levels found for the years between 1973-2009, there is no steady increase in the unit costs in parallel to the number of students. The unit student cost in Turkey is below OECD average.In the fiscal year 2009-2010, the unit student expenditure for preschoolers and basic education students was a total of 1,542 TL whereas it was 1,829 TL for general education, 2,429 TL for boys technical school, 2,296 TL for girls technical school, 1,967 TL for trade and tourism schools, 2,534 TL for theology schools, 3,611 TL for teachers training and education schools.In the fiscal year 2009-2010, the unit cost for preschoolers and basic education students was a total of 12,336 TL whereas it was 7,316 TL for general education, 9,716 TL for boys technical school, 9,184 TL for girls technical school, 7,868 TL for trade and tourism schools, 10,136 TL for religious schools, 14,144 TL for teachers training and education schools.