İlköğretim okulu yöneticilerinin mükemmeliyetçilik algısı ve kontrol odağı ile ilişkisi
The relationship between locus of control and perfectionism perception of the primary school administrators
- Tez No: 311773
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu ara?tırmada Ankara ?li merkez ilçeleri kamu ilköğretim okul yöneticilerinin mükemmeliyetçilik algılarının kontrol odağı ile olan ili?kisinin incelenmesi amaçlanmı?tır. Ara?tırmanın çalı?ma evrenini; 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Ankara ?li kamu ilköğretim okullarında görevli okul yöneticileri olu?turmaktadır. Ara?tırmanın örneklemini ?tabakalı örnekleme?yöntemi ile seçilen 391 ilköğretim okul yöneticisi olu?turmaktadır. Verilerin toplanmasında Ki?isel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik ve Çok Boyutlu Kontrol Odağı Ölçekleri kullanılmı?tır. Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik ve Kontrol Odaklılık Ölçeklerinin yapı geçerlikleri için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmı?tır. Okul yöneticilerinin,cinsiyeti ve eğitim durumuna göre mükemmeliyetçilik ve kontrol odaklılık algılarının farklıla?ma durumu ili?kisiz t testi ile analiz edilmi?tir. Okul yöneticilerinin; görevine, ya?ına ve kıdemine göre mükemmeliyetçilik ve kontrol odaklılık algılarının farklıla?ma durumu ise varyans analizi ile test edilmi? ve varyans analizi sonucu farklıla?manın kaynağını belirlemek amacı ile LSD testi yapılmı?tır. Kontrol odağının mükemmeliyetçilik algılarını yordayıp yordamadığını belirlemek amacı ile de çoklu regresyon analizi tekniğinden faydalanılmı?tır. Ara?tırmadan elde edilen istatistiksel bulguların anlamlılığı, .05 düzeyinde sınanmı?tır. Ara?tırma sonucunda; okul yöneticilerinin mükemmeliyetçilik algılarının ortalamanın üzerinde ve kendi odaklı mükemmeliyetçiliklerinin diğer mükemmeliyetçilik boyutlarından (ba?kası ve sosyal odaklı mükemmeliyetçilik) ve iç kontrol odaklılıklarının diğer kontrol odaklılık ivvboyutlarından (ba?kalarına ve ?ansa dayalı kontrol odaklılık) görece yüksek olduğu anla?ılmı?tır. Demoğrafik deği?kenlerin okul yöneticilerinin mükemmeliyetçilikleri ve kontrol odaklılığı üzerindeki etkileri incelendiğinde ise; kadınların kendi odaklı mükemmeliyetçilik algılarının, erkeklerden; müdür ba? yardımcılarının sosyal odaklı mükemmeliyetçilik algılarının, müdür yardımcılarından anlamlı derecede yüksek olduğu görülmü?tür. Okul yöneticilerinin mükemmeliyetçilikleri ile kontrol odaklığı arasında pozitif yönde anlamlı ili?kiler olduğu ve görece en yüksek ili?kinin kendi odaklı mükemmeliyetçilik ile iç kontrol odaklılık arasında olduğu anla?ılmı?tır. Kendi odaklı mükemmeliyetçiliğin tek yordayıcısının iç kontrol odaklılık olduğu; ba?kası odaklı mükemmeliyetçiliğin yordayıcılarının iç kontrol odaklılık ve ba?kalarına dayalı kontrol odaklılık olduğu ve sosyal odaklı mükemmeliyetçiliğin yordayıcılarının ise kontrol odaklılığın tüm boyutları olduğu saptanmı?tır.
Özet (Çeviri)
In this research, it?s aimed to investigate the relationship between locus of control and perfectionism perception of the public primary school administrators in central districts of Ankara. The target population of the study is composed of public primary school administrators working in city of Ankara in 2010-2011 academic year. The study group constitutes 391 (selected by stratified sampling method) public primary schools administrators. To gather the required data; ?personal information form?, ?multidimensional perfectionism? and ?multidimensional locus of control scales? were used. The structural validity of the multidimensional perfectionism and locus of control scales were tested by exploratory and confirmatory factor analysis (EFA-CFA). Whether school administrators? perfectionism and locus of control perceptions differ or not based on their gender and educational levels was analyzed by t test. Whether school administrators? perfectionism and locus of control perceptions differ or not according to their assignment, age and experience was analyzed by oneway analysis of variance (ANOVA) and LSD test was used to determine the source of this difference. Whether locus of control predicts perfectionism perceptions or not multiple regression analysis was used. The significance level was .05 .At the end of the research, it was observed that school administrators perfectionism perceptions was above the average and their self oriented perfectionism was relatively higher than other perfectionism dimensions (others oriented and socially prescribed perfectionism) and their internal locus of control was relatively higher than the others locus of control dimensions (others and chance based locus of control). When the effects of demografic variables on school administrators? perfectionism and locus of control perceptions were investigated, it was found out that women?s self oriented perfectionism perceptions was higher than men?s; vice principals? socially prescribed perfectionism perceptions was significantly higher than assistant principals?. It was observed that between school adminisrators? perfectionism and locus of control positive significant relations existed and relatively the highest relation was between self oriented perfectionism and internal locus of control. It was also observed that the only predictor of self oriented perfectionism was internal locus of control; others oriented perfectionism predictors are internal and others based locus of control; on the other side socially prescribed perfectionism predictors were all dimensions of locus of control.