Kekemelerde Rosenberg benlik saygısı ölçeğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 31187
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
51 ÖZET Çalışmamız, kekeme tanısı alan bireylerde benlik saygısı ve bunu etkile yen parametreleri araştırmak üzere planlanmıştır. Bu amaçla Hacettepe Üniver sitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Odyoloji Ünitesi'ne başvuran 13-35 yaş arasında toplam 53 kekeme hasta incelenmiştir. Çalışmada kontrol grubu ola rak aynı yaş ranjında 56 kişi değerlendirilmiştir. Çalışmamızı oluşturan her iki gruba da Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanarak, puanlama kriterleri dikkate alınmış, ölçekten alınan puan ve ilgili parametreler hasta ve kontrol gruplarında karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır. Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'nden elde edilen puanların karşılaştırıl ması sonucunda kekeme bireylerin kontrol grubundaki bireylerden daha düşük benlik saygısına sahip oldukları bulunmuştur. Bu farkın istatistiksel olarak da anlamlı olduğu belirlenmiştir. Bireyin kendisinin, annesinin ve babasının eğitim düzeyleri ile benlik say gısı arasmda paralel bir ilişki vardır. Bu bulgu, birçok araştırıcı tarafından da desteklenmektedir. Çalışmamızda, doğum sırasından ziyade kardeş sayısının benlik saygısın da etkili olduğu bulunurken, aile durumunun anlamlı derecede etkili olmadığı belirlenmiştir. Bulgular genel olarak değerlendirildiğinde, kekeme bireylerin benlik say gısı açısından normallerden farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Kekeme bireylerin Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'nden aldıkları puan ortalaması 2.17 iken, nor mallerde bu değer 0.8 olarak bulunmuştur. Bu bulgu istatistiksel olarak önemli dir. Elde ettiğimiz bu bulguların kekeme hastaların terapilerinin programlan masında ve yürütülmesinde gözönüne alınması gereken önemli kriterler olaca ğı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In our research, we plant to investigate the self-esteem and what effects the self-esteem. By this aim, 53 stutterers, ages between 13-35 were examined in University of Hacettepe, ENT Dept. Audiology Clinic. In these studies 56 people with the same age range were examined as a control group. Rosenberg Self-Esteem Scale had been applied to the both groups and the scoring criterions were taken into consideration and in both groups the scores and the parameters were discussed. By the comparison of the scores of the both groups, the stutterers having lower sefl-esteem than the control group, was found out. Also this difference is supported by the statistics. It is found out that, there is positive correlation between the parents' and the individuals' education levels and the self-esteem of the individual. And this finding is supported by many authors as well. Also we realized that not the birth order but the birth number (number of brothers' or sisters') is significant for self-esteem. When all the findings are utilized generally, it is found out that -considering the self-esteem- the stutterers are different that the others. Stutterers and person who speaks normally have average score from Rosenberg Self-Esteem Scale respectively 2.17 and 0.8. This finding was significant as statistically. As a result, we can say that these findings could be used in stutterers therapy programs.