Periodontal hastalıklarda cep sıvısı, salya serum enzim aktivitelerinin karşılaştırılması ve klinik ölçümler ile ilişkileri
  1. Tez No: 31188
  2. Yazar: SİBEL BAŞÇIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
-62- ÖZET Periodontitis oral kavite içerisinde bulunan bakterilerin sebep olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Doğal dişlere sahip birçok bireyde inflamatuar periodontal hastalık mevcuttur ve diş kaybının en belirgin sebebidir. Periodontal hastalık aktivitesi destek kemik ve bağ doku ataşmanı kaybı ile karakterize hastalık basamakları ile ilişkilidir. Periodontal hastalıklı bireylerde episodik olarak tekrarlayan şiddetlenmeler görülebilmektedir. Periodontal hastalıklar ve tedavi planları alveoler kemik kaybının radyografik olarak değerlendirilmesi, yaş, medikal ve denial anamnez, cep derinliği, ataşman kaybı ölçümlerine, infiamasyon derecesine, mikrobiyal depozitler ve eksudasyon varlığına göre tanımlanmaktadır. Aktif ve inaktif bölgeleri saptamak için objektif diagnostik testlere ihtiyaç vardır. Dişeti cep sıvısı inflamatuar periodontal hastalıkların gelişimi ve ilerlemesinde, patojen - konakçı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi için uygun bir ortamdır. Aspartat aminotransferaz ve laktat dehidrogenaz enzimleri sitoplazmik enzimlerdir ve ekstraselüler ortamda görülmeleri hücre nekrozunun belirleyicisidir. Ayrıca alkalen fosfataz seviyesi değişiklikleri periodontal hastalık aktivitesinde bölgesel indikatör olabileceği düşüncesiyle çalışmamız juvenil ve erişkin periodontitis tanısı konmuş 31 hasta ile 15 sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. AST, LDH ve ALP enzimlerinin cep sıvısı, salya-63- ve serum seviyeleri karşılaştırılmış ayrıca klinik indeksler ile ilişkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda heriki deney grubuna ait dişeti cep sıvısı enzim seviyeleri salya ve serum enzim seviyelerinden önemli oranda yüksek bulundu. Intraselüler enzimlerden olan LDH ve AST seviyesi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunurken alkalen fosfataz seviyelerindeki farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Juvenil periodontitisli bireylerde örnek bölgesi plak indeksi ile dişeti cep sıvısı AST düzeyi arasında negatif yönde kuvvetli korelasyon saptandı. Heriki deney grubunda salya enzim değerleri ile klinik parametreler arasında korelasyon gözlendi..Sonuç olarak, hücre içi enzimlerinden özellikle LDH ve AST'in periodontal hastalık aktivitesi indikatörü olabilecekleri ve hastalık patogenezi hakkında bilgi verebilecekleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-64- SUMMARY Periodontitis is an infectious disease, caused by bacteria occurring in the oral cavity. Inflammatory periodontal disease is thought to be present in almost all persons with natural teeth; it is the leading cause of tooth loss. Periodontal disease activity is the stage of the disease characterized by loss of supporting bone and connective tissue attachment. Periodontal lesions may occur by a series of repeated episodic exacerbations in individuals with periodontal disease. Periodontal diseases have been diagnosed and the need for treatment determined on the basis of radiographic assessment of alveolar bone loss, medical and dental history, clinical evaluation including probing pocket depth and attachment loss, the extent of inflammation, microbial deposits and the presence of exudate. A problem central to periodontology today is the need for objective diagnostic tests that distinquish between disease - active and inactive sites. Gingival crevicular fluid provides a medium for evaluating the relationship of pathogenic and host factors to development and progression of inflammatory periodontal disease. Aspartate amino transferase and lactate dehydrogenase are cytoplasmic enzymes and their occurrence extracellulary is indicative of cellular necrosis.-65- Changing levels of alkaline phosphatase may be a site- specific indicator of the disease activity. 31 adult and juvenile periodontitis patients and 15 control subjects were involved in our study. The levels of the enzymes in the gingival crevicular fluid, saliva and serum were compared and their relationship between enzymes and clinical indices were investigated. In the study, the levels of enzymes in the crevicular fluid were statistically higher than the levels of these enzymes in saliva and serum in the experiment groups. The levels of LDH and AST were significantly higher than the control group, but there was no statistically significant difference in the levels of ALP. There was a negative correlation between the plaque indice and crevicular fluid AST level in the sample site in juvenile patients. In the experiment groups there were correlations between saliva enzyme levels and clinical parameters. As a result, LDH and AST, which are intracellular enzymes, may be useful indicators for the disease activity and for the pathogenesis of the disease.