Manyetik olmayan tencereleri ısıtabilen ev tipi endüksiyon ocak uygulaması
A domestic induction cooker which can heat non magnetic pans
  1. Tez No: 311894
  2. Yazar: SERDAR GÖKHAN DOĞANAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Endüksiyon ile ısıtma, diğer ısıtma sistemlerine göre, ısıtma işleminin oldukça kısasürede olması, çevreye ısı dağılımının olmaması, yüksek verimli ve güvenli olmasıgibi birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlarından dolayı ev tipi uygulamalardaendüksiyon ocaklar giderek yaygınlaşmaktadırlar.Endüksiyon ocaklarının yaygınlaşmasını yavaşlatan en önemli kısıt ise mutfaklardaen çok kullanılan tencere tiplerinin endüksiyon ile uyumlu olmaması görülmektedir.Mevcut endüksiyon ocaklarda manyetik tabana sahip tencereler ısıtılabilmektedir. Budezavantajı ortadan kaldırabilmek amacı ile bu tez kapsamında manyetik olmayanyani alüminyum ve bakır tabanlı tencerleri de ısıtabilen mutfak tipi endüksiyon ocakuygulaması ortaya konmuştur.Sistem yarım köprü seri rezonans çevirici bir devreden oluşmaktadır. Anahtarlamafrekansı ise 100 kHz`e kadar çıkabilmektedir. Kullanılan anahtarlama elemanı iseIGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) olarak seçilmiştir. Endüksiyon ocakuygulaması gömülü bir sistemden oluşmaktadır. Buna göre ilgili anahtarlamafrekansını üretecek özelliğe sahip bir mikrodenetleyici seçilmiştir. Ancak sistemindaha hassas kontrolü için bir arayüz programı ile devre UART üzerindenbilgisayardan açık çevrim olarak kontrol edilmektedir.
Özet (Çeviri)
According to the other heating systems, induction heating has many advantagesbecause of its short heating time, no distrubition of heat around, its high efficiencyand being reliable. Because of these advantages, induction cookers are increasing inhousehold applications.The only disadvantage of induction cookers is the pans which are not compatiblewith induction. The pans which have magnetic base are heated at current inductioncooktops. In this thesis, an alternative application of induction cooker which canheat non magnetic pans such as aluminium, copper pans is developed for homecooking application.In this thesis, a circuit which is half bridge series resonant inverter is developed. Theswitching frequencies of circuit can be increased at about 100 kHz. IGBT (InsulatedGate Bipolar Transistor) was chosen as switching element. Induction cooker systemconsistsan embedded system. According to this, a microcontroller is chosen bygenerating the switching frequency. However, the system is being controlled withusing a interface program in computer via the UART for controlling more precise.