Mobilization of social networks in the contemporary city: An approach to transit-oriented development
Modernleşen kent yapısında ortaya çıkan dağınık sosyal ağların mobilizasyonu: 'Ulaşım odaklı kent gelişimi' yaklaşımının irdelenmesi
  1. Tez No: 311926
  2. Yazar: ONAT TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİYE SENEM DEVİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzün modernleşen teknolojisinin ve her geçen gün globalleşerek gelişimine devam eden dünyamızın son yıllarda yarattığı en büyük problemlerden birisi sosyal ağların ve bağlantıların her geçen gün birbirinden biraz daha fazla kopması bilimsel araştırmacılar tarafından dile getirilmeye başlamıştır. Şehirlerin her gün daha fazla büyümesi ve gelişmesiyle sosyal ağlar arasındaki bağların arası giderek açılmaktadır. Ayrıca kentlerin giderek çok merkezli hale gelmesi ve sabit bir merkezinin olmaması da sosyal ağları olumsuz yönde etkilemekte, kişilerin kent içerisinde bir araya gelme ihtimallerini azaltmaktadır. Oysa buna duyulan ihtiyaç dünyanın neresinde olursak olalım oldukça fazladır.Bu durumun yarattığı problemlerin günümüzde daha da artması, sosyologları ve kent plancılarını doğru çözümler bulunması adına birlikte çalışmaya yöneltmiştir. Mahalle ölçeğinden, bölge ölçeğine kadar bireylerin bağlantısını sağlayarak, kent mobilizasyonunu en yüksek düzeye çıkarmak adına öncelikli çözümlerden bir tanesi ulaşım sistemlerinin ve altyapılarının geliştirilmesi olarak öngörülmektedir. Bu anlamda yapılması amaçlanan bir diğer çözüm ise kent içindeki ve banliyölerdeki ulaşım merkezlerinin geliştirilmesi olarak açıklanmaktadır. Bunun amacı ise hareket halindeyken dahi günlük tesadüfen gerçekleşecek sosyal bağlantıların ihtimallerini arttırmak ve bu anlarda gerçekleşen planlanmış buluşmaların ise karşılıklı olarak kolaylığını sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
The social networking process in the cities is becoming sparse gradually because of the modernisations of technologies and globalisation of the world. The cities are getting larger and larger everyday and thus, the bonds between individuals are getting extended. The decentralisation of cities also affects the social networks in negative ways and the possibility of interaction of individuals with each other is decreased in the cities although there is still a huge demand for this.These problems lead sociologists and urban planners to co-operate with each other to find solutions about the issue. Improving transportation facilities and infrastructure is one of the solutions to obtain the required urban mobility option for connecting individuals in every scale from a neighbourhood to a region. Another solution is improving the transportation nodes in the city centre and the sub-centres in the city. The aim of this is to increase the possibility of casual encounters and scheduled meetings within these nodes while individuals are on the move.When these solutions come together a new strategy for city planning: transit-oriented development came into consideration. The main aims of this strategy is connecting the sub-centres with the improved transport infrastructure and creating more livable communities where there are more societal spaces are designed. The transit-oriented development will lead individuals to connect with each other more easily by offering many opportunities for interaction.