Turkish women's daily activities in public spaces depending on their cultural background: Sample of Brüksel/Schaarbeek
Kamusal mekanda Türk kadınlarının kültürlerine bağlı davranış biçimleri: Brüksel/Schaarbeek örneği
  1. Tez No: 311940
  2. Yazar: NİMET BERRAK BAKIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OCAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada kamusal mekanda insan-çevre ilişkileri bağlamında geçmiş deneyimlerinden kaynaklanan kültürel birikimlerin etkisi ele alınmıştır. Bu etkileşim bağlamında bahsedilen birikimler çevresel algı, kişisel ve toplumsal davranışlar, kentsel imaj ve kimlikle ilişkili olabilmektedir. Bu kavramlar insanların belleklerinde birer filtre oluştururlar. Çalışma alanı olarak Brüksel'de Türk vatandaşlarının da özellikle yoğun olarak ikamet ettikleri Schaarbeek semti ele alınmıştır. Bu araştırmanın esas amacı farklı bir kültürden gelen Brüksel'deki bu insanların sıklıkla kullandıkları kamusal mekanları algılama, yorumlama ve oradaki davranış biçimlerini anlamaktır. Tez çalışmasının metodu öncelikle analiz edilecek bölgenin belirlenmesi ile oluşturulmaya başlamıştır. Ayrıca, gün içinde görülebilen alanlarda kullanıcı davranışları gözlenmiştir. Gözlem sonuçlarına bağlı olarak Schaarbeek'te yaşayan insanlar arasından bu mekanları efektif şekilde kullanmayan gruptaki kişilerin bir bölümü üzerinde anket çalışması uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak, kadın kullanıcıların kamusal mekanları erkeklere göre daha az kullandıkları ve genel olarak Schaarbeek'teki dış mekanlara karşı sosyal çevre, açık alan tasarımı, güvenlik ve özgünlük yönlerinden olumsuz bir bakış açısına sahip oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, human-environment relations in public places and cultural background that people have depending on their past experiences are investigated. In terms of this interaction, these factors can be related to environmental perception, personal and social behaviors, urban image and identity. These concepts constitute a filter in people?s minds besides their personal evaluations. As the site study area, Schaarbeek ?a neighborhood where many Turkish citizens dwell in Brussels? is chosen, The main purpose of this research is to understand how people from a different culture in Brussels perceive and evaluate the public spaces they mostly use within their behaviors in those areas. The methodology of the thesis has been started to be constructed by determining the public spaces to be analyzed. Immediately, observations on the site are done to determine daily visible part of human behaviors in selected spaces. Afterwards, a questionnaire is applied to some part of local people living in the neighborhood in order to understand how public spaces are evaluated for a part of people not using the spaces effectively. As a result of this study, it is found out that female users prefer to use public spaces less than males, and they have negative points of view related to the social environment, design of open spaces, safety, and originality of outdoor spaces in Schaarbeek.