Çeşitli dokulardan aldoz redüktaz enziminin izolasyon ve immobilizasyonu
Isolation and immobilization of aldose reductase from different tissues
  1. Tez No: 311950
  2. Yazar: MARYA VAKIL NASLIYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda aldoz redüktaz (EC 1.1.1.21) enzimi sığır karaciğer ve böbrek dokularından izole edilmiştir. İzole edilen aldoz redüktaz daha sonra gluteraldehit kullanılarak kimyasal çapraz bağlama yöntemi ile fotoğrafik jelatin içine immobilize edilmiştir. Hazırlanan film striplerinin enzim sızıntı kontrolleri fosfat tamponu (0.067 M, pH 6.2) ile yıkanarak yapılmıştır.Bağlanmamış enzim miktarı yıkama çözeltisindeki enzim aktivitesinin spektrofotometrik yöntemle tayin edilmesiyle bulunmuştur. Enzim konsantrasyonunun enzimatik aktivite üzerindeki etkileri çalışılmıştır. Serbest ve immobilize aldoz redüktaz enzimi için pH, sıcaklık ve depolama şartları optimize edilmiştir. Tekrar kullanım ve depolama kararlılığının enzim aktivitesi üzerine etkileri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, aldose reductase (EC 1.1.1.21) was isolated from bovine liver and kidney tissues. İsolated aldose reductase then was immobilized into photographic gelatin by chemical cross linking with gluteraldehyde. Leakage from immobilized film strips were controlled by washing with phosphate buffer (0.067 M, pH 6.2) and the activities of the enzyme were measured spectrophotometrically to determine the amount of unbounded enzyme. The effect of enzyme concentrations on immobilized enzyme activity was studied with washed film strips. The optimum conditions for pH, temperature and storage conditions of free and immobilized aldose reductase were determined. The effect of storage stability and continuous use on the activity of immobilized film strips were also investigated.