Bazı 2-hidroksi Schiff bazlarının sentezi ve yapılarının spektroskopik yöntemlerle incelenmesi
Synthesis of some 2-hydroxy Schiff bases and investigation of their structures by using spectroscopic methods
- Tez No: 311953
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında 2-hidroksi 5-klorbenzaldehit ve 5-brombenzaldehit'in 2 ve 3-floranilin ile vermiş olduğu 4 adet Schiff bazı molekülü sentezlenmiş ve sentezlenen bu moleküllerin yapıları UV-Görünür bölge, IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri ile araştırılmıştır. Çalışılan moleküllerin soğurma spektrumları polar ve apolar çözücüler olan benzen, kloroform, siklohekzan, asetonitril, CHCl3 ve THF içerisinde alınmış ve çözücü etkisinin elektronik geçişlere olan etkisi üzerinde durulmuştur. Araştırılan molekülerin titreşim spektrumları IR bölgesinde alınmış ve bu spektrumlardan molekülde bulunan atomların ne tür titreşimler yaptığı ve molekülde ne tür gruplar olduğu belirlenmiştir. Son olarak elde edilen Schiff baz moleküllerinin yapıları NMR spektroskopik yöntemiyle araştırılmış ve elde edilen sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 4 Schiff base molecules derived from 2-hydroxy 5-chlorobenzaldhyde and 5-bromobenzaldhyde with 2- and 3-fluoroaniline were synthesized and the structures of these molecules were investigated by using UV-Visible, FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic techniques. Solvent effects on the electronic transitions of the spectra were also studied. Vibration spectra of the molecules were obtained in IR region and what kind of motions which occured in the atoms and atomic groups of these molecules were also determined. As a result the structure of the Schiff base molecules were studied with the NMR spectroscopic methods and obtaned results were interpreted.