Doğrusal ivmelendirici cihazlarının NCRP?151 raporuna göre zırhlanması
Shielding linear accelerator devices according to NCRP?151 report
  1. Tez No: 311954
  2. Yazar: MEHMET NURİ ÇATAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, ALARA (gerekçeli olarak verilebilecek en düşük doz) ilkesine uygun olarak zırhlanan doğrusal hızlandırıcı (Linac) cihazları için kullanılan malzemeler ve zırhlama hesaplamaları hakkında bilgi verilmiştir.Zırhlama hesaplamaları, Electa Synergy cihazı için yapılmıştır. 18 MV'lik x-ışınları için kabul edilen iş yükü; her haftada 5 gün, her günde 8 saat, her 8 saatte 20 hasta ve her hasta için izomerkezde soğrulmuş doz değeri 3 Gy'dir. 6 MV'lik x-ışınları tedavisi ile aynı soğrulmuş doz değerinde günlük ek bir 30 hasta daha alınması beklenmiştir. P (zırhlanma tasarım hedefi) kontrolsüz alanlar için (0,02 mSv/hafta) 20x10^(-6) Sv/hafta ve kontrollü alanlar için (0,1 mSv/hafta) 0,1x10^(-3) Sv/hafta olarak alınmıştır.Yapılan hesaplamalar sonucu cihazın uygun şekilde zırhlanmış olduğu ve cihazın bulunduğu odanın dış kısmında yapılan ölçümlerin kabul edilebilir seviyelerde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it has been given the information about materials used and shielding calculations for linear accelerator devices (linac) according to ALARA (As Low As Reasonably Achievable) principle.Shielding calculations have been made for Electa Synergy device. The expected workload for 18 MV x-rays is 5 days per week, 8 hours per day, 20 patients per 8 hours and the value of absorbed dose at isocenter for each patient is 3 Gy. It is anticipated that an additional 30 patients per day will be treated with 6 MV x-rays to the same absorbed dose. P (shielding design goal) is taken (0,02 mSv/week) 20x10^(-6) Sv/week for uncontrolled areas and (0,1 mSv / week) 0,1x10^(-3) Sv / week for controlled areas.As a result of the calculations made, it has seen that the device is appropriately shielded and the measurements taken outside of the room are at the acceptable levels.