Tekli kristallerde gama radyasyonunun oluşturduğu serbest radikallerin EPR yöntemi ile incelenmesi
Observation of free radicals formed by gamma irradiation in single crystals
  1. Tez No: 311956
  2. Yazar: MEHMET ALİ MERDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİREY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada laboratuar koşullarında çözücüler yardımıyla elde edilen 5, 5 - Dietil Barbitürik Asit ( ), Tetra ? n ? Butil Amonyum İyodür ve Tetraetil Amonyum Perklorat tek kristalleri 60Co- ? gama ışını kaynağında 120 saat süreyle (= 106,8 kGy doz ) ışınlanarak oda sıcaklığında e.s.r spektrumlarının açıya bağlı değişimi incelendi. Elde edilen spektrumlar üzerinde simulasyon çalışması ve teorik çalışmalar sonucu 5, 5 - Dietil Barbitürik Asit ( ) kristalinde üç farklı radikal yapının oluştuğu ( , ve ) tespit edildi. Tetra ? n ? Butil Amonyum İyodür tek kristalinde ise bir radikal tespit edildi. Son olarak Tetraetil Amonyum Perklorat tek kristalinde yine bir radikal tespit edildi. Daha sonra bu maddelerin e.s.r parametreleri hesaplandı. 5, 5 - Dietil Barbitürik Asit bileşiğinde ilk radikal ( ) için hesaplanan spektroskopik yarılma sabiti ve aşırı inceyapı yarılma sabitlerinin ortalama değerleri, , , ; ikinci radikal ( ) için , = 44,5G ve son radikal ( ) için , = 11,6G ; Tetra ? n ? Butil Amonyum İyodür kristalinden elde edilen radikal için hesaplanan ortalama değerler, , =15,5G , =15,5G ve =11,95G; Tetraetil Amonyum Perklorat kristalinden elde edilen radikal için elde edilen ortalama değerler ise , =24,81G, =15,21G, =16,13G, = 15,66G ve = 15,87G şeklinde hesaplandı. Her üç kristal için 10 'lik açı aralıkları ile alınan spektrumlardan radikallerin anizotropik oldukları fakat anizotropik özelliklerinin zayıf olduğu tespit edildi. Üzerinde çalışma yapılan maddelerin literatürdeki yorumları ile bu çalışmada elde edilen sonuçların uyumlu oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
İn this study, obtained with the help of solvents under laboratory conditions 5, 5 - Diethyl Barbitüric Acid ( ), Tetra ? n ? Butylammonium İodide and Tetraethyl Ammonium Perchlorate single cyristals irradiated with gamma ? ray 60Co- ? source for a period of 120 hours ( = 106,8 kGy dose) after then e.s.r spectra were taken at room temperature so examined change depending on the angle of spectra. Simulation and theoretical studies done on the spectra. As a result of these studies in cyristal 5, 5 - Diethyl Barbitüric Acid ( ) identified three different radical ( , and ). Similarly in cyristal Tetra ? n ? Butylammonium İodide identified only one radical . Finally in cyristal Tetraethyl Ammonium Perchlorate as in the second, identified one radical . After more e.s.r parameters were calculated of these substances. İn compound 5, 5 - Diethyl Barbitüric Acid, spectroscopic spliting constant and hyperfine spliting constants calculated for the first radical ( ) are, , , ; for the second radical ( ) , = 44,5G and for the last (thirth) radical ( ) , = 11,6G. The same values calculated for radical obtained in cyristal Tetra ? n ? Butylammonium İodide are, , =15,5G , =15,5G ve =11,95G and these values calculated for radical obtained in cyristal Tetraethyl Ammonium Perchlorate are, =24,81G, =15,21G, =16,13G, = 15,66G and = 15,87G. For each of the three substances understood that e.s.r spectra were dependent on the angle. Therefore, all the three substances are anisotropic but this feature is not much power for radicals studied on. Also values obtained in this study for substances above are consistent with literature.