Mamografi sistemlerinde optimum film/ekran kombinasyonlarının saptanması
Optimisation of film/screen combinations for mammography systems
- Tez No: 311976
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN BOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde dijital mamografik sistemler hızla kullanılmaya başlanmış olmakla birlikte birçok, merkezde konvansiyonel film ekran sistemlerinin kullanımı devam etmektedir. Farklı üreticiler tarafından kullanıma sunulmuş değişik filmler ve ekranlar mevcuttur. Gerek kullanıcıların bilgi eksikliğinden gerekse mevcut koşullar nedeniyle her zaman uygun film ekran kombinasyonu seçimi mümkün olmamaktadır. Minimum meme dozu ve optimum görüntü kalitesi, büyük ölçüde film ekran kombinasyonunun uygun seçimine bağlıdır. Bu çalışmada, optimum film/ekran kombinasyonunun saptanabilmesi için farklı yöntemler kullanılmıştır; konvansiyonel x-ışın sensitometri tekniklerinin yanı sıra görüntü kalite ölçümleri yapılmıştır. Esas etkinin ekrandan kaynaklanması nedeni ile farklı ekranların değişik demet kalitelerinde dedeksiyon etkinlikleri yarı iletken CdTe ? ve x-ışın dedektörü kullanılarak ölçülmüştür. Buna ek olarak yine aynı demet kalitelerinde ekranlar tarafından salınan ışık miktarı bir fotometre yardımıyla ölçülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar optimum film ekran kombinasyonu saptanmış ve kullanıcılar tarafından uygulanabilecek en etkin tekniğin belirlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although, the digital mammographic systems are more commonly used nowaday, most imaging centers continue to use conventional screen based imaging systems. Still, there are various film/screen combinations that are brought into use by several manufacturers. The proper film/screen combination usage is not always feasible not only, because of the lack of the users, but also because of the current circumstances. The minimum breast dose and optimum image quality are highly related with the proper usage of film screen combination. In this study, different methods were used for ascertaining the optimum film/screen combination. In addition to conventional x-ray sensitometry technique, image quality measurements were made as well. Because of the major impact on quality of image is arised from screen selection, the quantum dedection of various kind of screens are measured in different beam qualities by using CdTe ? and x-ray dedector. In addition to that, the amount of light which is emitted from screens was measured with the help of fotometer, under the same beam qualities. With the acquired findings, the optimum film/screen combinations was determined and the determination of the effective techniques that can apply by users were studied.