Glioblastoma multiforme (GBM) beyin tümörü tedavisinde üç boyutlu konformal radyoterapi ve yoğunluk ayarlı radyoterapi tekniklerinin karşılaştırılması
Comparison of three dimensional conformal radiotherapy and intensity modulated radiotherapy techniques in glioblastoma multiforme (GBM) brain tumors
  1. Tez No: 311975
  2. Yazar: SALİH GÖRÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR DİRİCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medikal Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde Glioblastoma Multiforme (GBM) tanılı 9 hastanın, tedavi öncesi çekilen Bilgisayarlı Tomografi (BT) kesit görüntüleri kullanılarak Üç Boyutlu Konformal Radyoterapi (3BKRT) ve Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) teknikleri ile tedavi planlamaları yapılmış ve elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.3BKRT tekniğinde 4 alanlı kutu tekniği (0°, 90°, 180°, 270°) veya 4 alanlı farklı gantri açıları, YART tekniğinde ?Ters?, ?Statik? tekniği, 5 alan, 3 segment kullanılmıştır. Doz sınırlamaları beyin sapı için 60 Gy, optik kiazma için 56 Gy, optik sinirler için 55 Gy, gözler için 35 Gy, lensler için 7 Gy olarak belirlenmiştir. Her iki tedavi tekniği için de günlük fraksiyon dozu 2 Gy, toplam planlanan hedef hacim dozu 60 Gy olacak şekildedir.3BKRT ile karşılaştırıldığında YART planlamalarında hedef hacmin almış olduğu maksimum doz değeri %0,9 azalırken, ortalama doz değeri %0,1 artmaktadır. YART planları ile %1 daha homojen bir doz dağılımı sağlanmakta ve kritik organ dozları; beyin sapı için %5,6, optik kiazma için %10,7, sağ optik sinir için %26,8, sol optik sinir için %26,6, sağ göz için %32,6, sol göz için %39,8, sağ lens için %7,8, sol lens için %33,8 azalmaktadır.GBM tümörlerinin tedavisinde kritik organ dozlarını minimum seviyede tutan YART tekniğinin kullanılmasının daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, treatment plans of 9 patients with Glioblastoma Multiforme (GBM) diagnosis were done with Three Dimensional Conformal Radiotherapy (3DCRT) and Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) techniques using cross-sectional images of pre-treatment Computed Tomography (CT) and the data obtained were compared.4-field box technique (0 °, 90 °, 180 °, 270 °) or 4 different field gantry angles in 3DCRT technique and“inverse”,“step and shoot”technique, 5 fields, 3 segments in IMRT technique were used. Dose constraints is determined as of 60 Gy for brain stem, 56 Gy for optic chiasm , 55 Gy for the optic nerves, 35 Gy for the eyes, 7 Gy for lenses. The prescribed dose was total dose of 60 Gy to planning target volume for both treatment techniques using 2 Gy per daily fraction.When compared with the 3DCRT, in IMRT plans, maximum dose value of target volume was decreased by 0,9%, mean dose value of target volume was increased by 0,1%. IMRT plans provided 1% more homogeneous dose distribution and critical organ doses decreased 5,6% for brain stem, 10,7% for optic chiasm, 26,8% for right optic nerve, 26,6% for left optic nerve, 32,6% for right eye, 39,8% for left eye, 7,8% for right lens, 33,8% for left lens, compared with 3DCRT plans.It was concluded that, in treatment of GBM tumors, IMRT technique is more appropriate than 3BCRT, with minimum critical organ doses.