Akkeçilerde somatik hücre sayılarının saptanması, bazı verim ve meme özellikleri ile ilişkileri
Somatic cell counts and its relationship with some dairy and under characteristics measurements in white goat
  1. Tez No: 170001
  2. Yazar: SABRİ ÖVÜNÇ KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATİN CEDDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AKKEÇİLERDE SOMATİK HÜCRE SAYILARININ SAPTANMASI, BAZI VERİM VE MEME ÖZELLİKLERİ İLE İLİŞKİLERİ Sabri Övünç KAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr. Fatin CEDDEN Bu çalışmada amaç, birinci laktasyonlarındaki Akkeçilerin sütlerinde bulunan somatik hücre sayışım, farklı dönemleri itibariyle miktarını belirlemek ve süt verimi, süt yağı ayrıca bazı meme özellikleri ile olan ilişkilerini ortaya koymaktır. Süt örnekleri 2004 Nisan ve Ağustos aylan arasında sabah ve akşam sağımlarında ayda bir defa olmak üzere dört kez alınmıştır. Somatik hücre sayımı“Breed Direkt Sayım Metodu”ile yapılmıştır. Sabah sağımında elde edilen sütlerdeki ortalama SHS değeri 3.183.335 hücre/ml, akşam ortalama SHS değeri 3.714.311 hücre/ml olarak bulunmuştur. Çalışmada ortalama akşam SHS değerleri daha yüksek belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis SOMATIC CELL COUNTS AND ITS RELATIONSHIP WITH SOME DAIRY AND UDDER CHARACTERISTICS MEASUREMENTS IN WHITE GOAT Sabri Övünç KAYA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Fatin CEDDEN The aim of this study is to determine amount of somatic cell in milk and its relationships with some factors such as milk yield, mik fat and some udder measurements in primiparious Akkeçi goats. Milk samples were collected fourth at evening and morning milking monthly between April and August 2004. Somatic Cell Count (SCC) was determined by 'Breed Direct Counting Method". SCC values were found 3.183.335 cell/ml and 3.714.311 cell/ml, morning and evening respectively. In this study, SCC of evening milk were found higher.