The present day stress states in the Marmara region
Marmara bölgesindeki güncel stres durumları
- Tez No: 312056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN MERAL ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada, yüksek kaliteli fay düzlemi çözümlerine ulaşmak için, KRDE ve TURDEP projesinin Marmara Bölgesindeki istasyon verileri birleştirildi. KRDE'nin 5 sürekli deniz dibi sismometresini de içermek üzere, toplamda 105 istasyon verisi kullanıldı. Depremler her bir depremin minimum 2.0 lokal magnitüde, minimum 10 P-dalgası ilk varış polaritesine ve maksimum 1 uyumsuz istasyona sahip olması kriterlerine göre elendi. Bu çalışma süresince, Ganos Kıyısı, Tekirdağ Havzası, Çınarcık Havzası, Yalova Bölgesi ve Gemlik Bölgesi'nde sırasıyla 85, 75, 73, 102 ve 63 kaynak mekanizması çözümü yapıldı. Seçilen 398 deprem için, 9226 adet yüksek kaliteli P-dalgası ilk varış polaritesinin kullanılmasıyla ortalama polarite sayısı 23 olarak belirlendi. Ortalama derinlik, enlem, boylam ve GAP hata değerleri de sırasıyla 2.75 km, 0.98 km, 1.25 km ve 63? olarak elde edildi. Dolayısıyla, bu çalışmadaki çoğu fay düzlemi çözümü çok yüksek kaliteye sahiptir. Ayrıca, Horiuchi ve diğ. (1995)'nin algoritmasını kullanılarak her bir depremin eşzamanlı fay düzlemi çözümü ve bu beş deprem kümesinin güncel stres rejimleri ile R-değerleri belirlendi. Sonuç olarak, Tekirdağ Havzası, Çınarcık Havzası, Yalova ve Gemlik kümelerinde, normal ve oblik fay sistemlerine neden olan, çoğunlukla KB-GD yönelimli açılma şeklinde stres yapılarının baskın olduğu görüldü. Bununla birlikte, normal fay sisteminden ters fay sistemine geçiş bölgesinde bulunmasından ötürü, Ganos Kümesi sağ yanal atımlı bir deformasyon sistemi olarak ortaya koyuldu. Ganos kıyısında Sigma-2 ekseni fay düzlemine düşey olarak yönelmiş iken, diğer tüm bölgelerde Sigma-1 ekseninin düşey doğrultuda olduğu elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, for the analysis of high quality fault plane solutions, data from stations of KOERI and the TURDEP project in the Marmara Region was merged. Data from a total of 105 stations, including 5 continuous SBO stations of KOERI was used. The earthquakes were selected with the following criteria; minimum local magnitude of 2.0, number of minimum P-wave first motion polarity of 10 and toleration of maximum misfit of 1. During the study 85, 75, 73, 102, and 63 source mechanisms were determined in Ganos Offshore, Tekirdağ Basin, Çınarcık Basin, Yalova Region and Gemlik Region, respectively. Through the determination of 9226 high quality P-wave first motion polarities for the selected 398 earthquakes, the number of average polarity per earthquake was 23. Average error depth, latitude, longitude, and GAP values were also obtained as 2.75 km, 0.98 km, 1.25 km and 63?, respectively. Furthermore, using the algorithm of Horiuchi et al., (1995), simultaneous focal mechanism solutions of individual earthquakes and recent stress regimes along with R-values have been determined for the five clusters. As a result, it was found out that NW-SE trending trans-tensional stress structures leading mostly normal and oblique faulting systems are predominant in Tekirdağ Basin, Çınarcık Basin, Yalova and Gemlik clusters. Nevertheless, Ganos Cluster was presented as a dextral strike-slip deformation system through the transition from normal to reverse faulting system. Vertically oriented Sigma-2 axis was obtained for the Ganos Offshore cluster, whereas in all other regions Sigma-1 axis was vertical.