Fuzzy logic based congestion control for progressive image transmission over wireless sensor networks
Çoklu ortam kablosuz algılayıcı ağlarda aşamalı görüntü gönderimi için bulanık mantık ile sıkışıklık kontrolü
  1. Tez No: 312073
  2. Yazar: ÇAĞATAY SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Telsiz Çoklu Ortam Algılayıcı Ağlar (TÇAA) ucuz kamera donanımlarının ortaya çıkmasıyla önem kazanmıştır. TÇAA lara karşı artan bu ilgi, gözetleme ve nesne takibi gibi çoklu ortam uygulamalarının geliştirilmesine imkan sağlamıştır. Çoklu ortam verisi taşıdığı veri miktarından dolayı skalar veriden daha yüksek bant genişliğine gereksinim duyar. Tıkanıklık, gereksiz iletişime neden olup enerji verimliliğini azalttığından telsiz algılayıcı ağlar (TAA) için zorlayıcı bir problemdir. Çoklu ortam akışından kaynaklı fazla sayıdaki veriler TÇAA larda tıkanıklığın oluşma ihtimalini klasik TAA göre daha yüksek kılar. Bu tezde, TÇAA üzerinden çoklu ortam verisi taşırken oluşan problemler incelenmektedir ve SUIT adında tıkanıklık kontrol mekanizması sağlayan yeni bir çapraz katman kademeli resim taşıma protokolü önerilmektedir. SUIT bulanık mantık tabanlı tıkanıklık tespit etme yöntemi ve resimlerin algılayıcılar üzerinden ilerlerken kalitelerini kabul edilebilir derecede düşüren etkin bir tıkanıklık hafifletme yöntemi sağlamaktadır. Tıkanıklığın oluştuğu durumlarda SUIT resim çerçevelerinin bazı paketlerini akıllıca düşürerek, çerçeveleri daha düşük fakat kabul edilebilir kalitede iletir. Bu yüzden SUIT daha iyi çoklu ortam iletim başarımı sağlayarak video akışının sürekliliğini artırır. SUIT in başarımı TAA lar için geliştirilmiş iki farklı taşıma protokolü ile değerlendirilmiştir. Benzetim sonuçlarına göre, SUIT rakiplerinden daha iyi enerji tüketim, resim çerçevesi taşıma, resim çerçevesi kaybetme ve gecikme başarımı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The availability of low-cost camera hardware has enabled the Wireless Multimedia Sensor Networks (WMSNs), and has made it possible to develop multimedia applications such as surveillance systems, traffic control systems, environment monitoring and object tracking. Unlike scalar data, multimedia requires higher bandwidth due to the larger amount of information to be transmitted. Congestion is a challenging problem for Wireless Sensor Networks (WSNs) due to waste of scarce communication resources and reduction energy efficiency. Compared to traditional WSNs, the probability of congestion occurrence in WMSNs is higher due to the high volume of data arising from multimedia streaming. In this thesis, problems for multimedia transmission over WMSNs are examined and Sensor fUzzy-based Image Transmission (SUIT); a new cross-layer progressive image transport protocol is proposed as a solution. SUIT provides fuzzy logic based congestion estimation and an efficient congestion mitigation technique which decreases the image quality on-the-fly to an acceptable level. In case of congestion, SUIT drops some packets of the frames in a smart way and thus transmit frames to the sink with lower, but acceptable quality. In this way, SUIT improves the continuity of the video streaming. The performance of SUIT is evaluated by comparing it with two example transport protocols proposed for WSNs. According to the simulation results, SUIT provides better energy consumption, frame delivery, frame loss and frame latency performance than its competitors.