Yüksek kırmızıya kayma değerine sahip blazar 4C71+1'in Fermi-LAT gözlemleri
Fermi-LAT observations of high-redshift blazar 4C71+1
  1. Tez No: 374583
  2. Yazar: EVREN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Blazarlar, aktif galaktik çekirdek (AGÇ) 'lere ev sahipliği yapan aktif galaksilerin bir alt sınıfıdır. Çok hızlı değişkenlikleri, çok yüksek ışıma güçleri, yüksek ve değişken polarizasyon özellikleri ile karakterize edilirler. Blazarlar, diğer tüm AGÇ'ler gibi, merkezlerinde tıkız ve belki de süper kütleli karadeliklere (106 - 109 Mʘ) sahiptirler. Bu kaynaklar aynı zamanda radyo-ışıması yapan Düz-Spektrum Radyo Kuazarı ve BL Lac objelerinin oluşturduğu bir gruptur. Diğer AGÇ'ler arasında blazarlar, tüm elektromanyetik spektrumda, ışıma yaparlar ve radyo bölgesinden gama bölgesine kadar tüm bantta algılanırlar. Bu çalışmada, blazar 4C71+1'in (S5 0836+71 veya 0836+710 olarak da bilinir) Fermi-LAT (>100 MeV) verileri analiz edilmiştir. Kaynak 2011 yılında (3 Nisan, 1 Kasım ve 25 Aralık) gama-ışınlarında çok dikkat çekici bir parlama gösterdi. Çalışmada amaçlanan kaynağın sessiz ve aktif zaman aralıklarında zamansal ve tayfsal özelliklerinin çalışılması ve yakın gama-ışın blazarları ile aralarındaki farklılıkların belirlenmesidir
Özet (Çeviri)
Blazars are a subclass of active galaxies that host Active Galactic Nuclei (AGNs). They are characterized by very rapid variability, very high luminosities, high and variable polarization. Blazars, like all AGNs, are compact and possibly have supermassive black holes (106-109 Mʘ) in their centers. They are also a group of radio-loud AGNs comprised of Flat-Spectrum Radio Quasars (FSRQs) and BL Lac object. Among all AGNs, blazars emit across the electromagnetic spectrum and they have also been detected in the range from radio to gamma-rays. Fermi-LAT data (>100 MeV) of blazar, 4C71+1 (also known as S5 0836+71 or 0836+710), is analyzed in the present study. The source has shown remarkable gamma-ray flaring activity in 2011 (on April 3, Novenber 1 and December 25). The main goal is to study this object with its temporal and spectral properties during quiescent and flaring intervals and also to compare it with nearby gamma-ray blazar to determine the differences