Core crosslinked polymeric micelles from dendritic macromolecules as drug delivery agents
İlaç salım sistemleri olarak dallanmış makromoleküllerden elde edilen çekirdeği çapraz bağlanmış miseller
  1. Tez No: 312100
  2. Yazar: MELİKE ECEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Biyo-uyumluluk veyeterli yükleme kapasitesi nedeniyle, polimerik miseller ilaç salınım sistemlerinde etkili nanotaşıyıcılar olarak son yıllarda oldukça dikkat çekmektedir. Amfifilik kopolimerler yapısındaki miseller hidrofilik/ hidrofobik bloklardaki çözünürlük farkı sebebi ile su içerisinde herhangi bir dış etken olmaksızın oluşaturulabilmektedir. Hi-drofobik kısım iç çekirdeği oluştururken hidrofilik kısım miselin dış kabuğunu oluşturu-rarak çekirdeği kaplar. Misellerin kararlılıkları hedeflenen ilaç salım sistemine ulaşılması için çok önemlidir. İlacın vücuttaki sirkülasyon süresini ve etkisini iyileştiren bu kararlılığı arttırmak ve çapraz bağlanmış misel yapıları elde etmek için bir çok strateji geliştirilmiştir. Çalışmamızda, biyolojik olarak parçalanabilen ve biyo-uyumlu, hidrofobik dendron ve hidrofilik polimerden oluşan dallanmış makromoleküller geliştirdik. Yüzeyi ve çekirdeği fonksiyonelleştirilmiş polyester dendron sentezledik ve sentezlediğimiz azid grubu içeren P(PEGMA) ya Huisgen ?click? reaksiyonu ile bağladık. Hidrofobik polyester dendronun alkenle fonksiyonelleştirilmiş yüzeyi, miseller için çapraz bağlanabilir çekirdek sağlamıştır. Tiyol ? en ?click? reaksiyonu ile bu misellerin çekirdekleri çapraz bağlandı ve çekirdeği çapraz bağlı kararlı miseller elde edildi. Son olarak, çekirdeği çapraz bağlanmış pyrene (hidrofobik ilaca eşdeğer molekül olarak) içeren misellerin kontrollü ilaç salınımı için yeni bir nano taşıyıcı olarak kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Due to their biocompatibility and high loading capacity, polymeric micelles have received a lot of attention as efficient nanocarriers for drug delivery systems in recent years. Micelles from amphiphilic copolymers can be formed in aqueous media via self-assembly based on the solubility difference between hydrophilic and hydrophobic blocks. The hydrophobic segment forms the inner core and the hydrophilic segment of the block copolymer forms the shell of micelle and surrounds the core. The stability of these poly-meric micelles is very crucial to achieve the targeted drug delivery. To improve the stabil-ity of micelles resulting in increased circulation time and a more gradual release profile, many strategies have been developed to obtain crosslinked micellar architectures. In our study, we designed a biodegradable and biocompatible dendritic macromolecule based on a hydrophobic dendron segment and a hydrophilic polymer segment. We synthesized pe-riphery and focal point functionalized polyester dendron and attached to azide group con-taining PEGMA based polymers via Huisgen type `click? reaction. The alkene functional-ized periphery of the polyester dendron provides crosslinkable core for the micelle. Via Thiol ? Ene `click? chemistry, we have been crosslinked the micellar cores and ended up with Table core crosslinked micelles. Finally, pyrene (as a mimic of hydrophobic drug) loaded core crosslinked micelles was shown to be used as a unique nanocarrier for con-trolled drug delivery systems.