Synthesis and polymerizations of (bis)phosphonated-(bis)methacrylamides for dental applications
Diş uygulamaları için (bis)fosfonatlı-(bis)metakrilatların sentezleri ve polimerizasyonları
- Tez No: 312099
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde, yeni fosfonat ve fosfonik asit içeren bis(metakrilat)lar (1 ve 2) 2-(2-klorokarbonil-aliloksimetil)-akriloilklorürün dietil 2-aminoetilfosfonat ve dietil 1-aminometilfosfonat ile amidasyon reaksiyonundan sentezlenmişlerdir. Fosfonik asit içeren monomerler (1a ve 2a) ise monomer 1 ve 2'nin trimetilsilil bromür (TMSBr) ile hidrolizi sonucunda elde edilmişlerdir. Monomer 1 ve 2'nin termal ve fotopolimerizasyonda yüksek hızlar gösterdiği görülmüştür. Çalışmanın ikinci bölümünde, iki yeni diş monomeri, biri bisfosfonat diğeri bisfosfonik asit içeren bis(metakrilamit), sentezlenmiştir. Bisfosfonat grubu içeren monomer (3) 2-(2-klorokarbonil-aliloksimetil)-akriloilklorürün tetraetil aminometil-bis(fosfonat) ile amidasyonundan sentezlenmiştir ve daha sonra bu monomer TMSBr ile hidroliz edilerek bisfosfonik asit monomer (3a) elde edilmiştir. Monomer 3'ün termal homopolimerizasyonu çapraz bağlı polimerler vermiştir. Monomer 1a, 2a ve 3a çok düşük polimerizasyon ve dönüşüm göstermelerine rağmen, bu monomerlerin çözünürlük, hidrolize dayanıklılık, HAP ile etkileşim, asidite ve HEMA ile kopolimerleşme yetenekleri, bu monomerlerin `self-etching' adeziv sistemlerde kullanılma potansiyelini göstermiştir. Son olarak, iki yeni diş monomeri, biri bisfosfonat diğeri bisfosfonik asit içeren metakrilamit, sentezlenmiştir. Bisfosfonat içeren monomer (4), trietilamin varlığında metakriloil klorürün tetraetil aminometil-bis(fosfonat) ile amidasyonu sonucunda elde edilmiştir. Bu monomerin termal kütle homopolimerizasyonu çözünebilen bir polimer vermiştir. Monomer 4'ün fotopolimerizasyon hızı HEMA'dan düşük bulunmuştur. Monomer 4'ün TMSBr ile hidroliziyle monomer 4a, suda ve etanolde çözünen beyaz bir katı elde edilmiştir. Monomer 4a düşük fotopolimerizasyon hızı ve dönüşümü göstermesine rağmen bu monomerin HEMA'ya eklenmesi HEMA'nın hızını arttırmıştır. Sonuç olarak, monomer 4a'nın da `self-etching' adezivler için uygun bir monomer olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work, novel phosphonate and phosphonic acid-containing bis(methacrylamide)s (1 and 2) were synthesized by amidation of 2-(2-chlorocarbonyl-allyloxymethyl)-acryloylchloride with diethyl 2-aminoethylphosphonate and diethyl 1-aminomethylphosphonate. The phosphonic acid-containing monomers (1a and 2a) were synthesized by hydrolysis of 1 and 2 with trimethylsilyl bromide (TMSBr). Monomers 1 and 2 were found to have high reactivities in photo- and thermal polymerizations. In the second part of this work, two new dental monomers, one a bisphosphonate- the other a bisphosphonic acid-containing bis(methacrylamide), were synthesized. The bisphosphonate monomer (3) was synthesized by amidation of 2-(2-chlorocarbonyl-allyloxymethyl)-acryloylchloride with tetraethyl aminomethyl-bis(phosphonate) and converted to the bisphosphonic acid monomer (3a) by hydrolysis with TMSBr. Thermal polymerization of monomer 3 gave crosslinked polymers. Although monomers 1a, 2a and 3a showed very low polymerization rate and conversion, because of their good performance in terms of solubility, hydrolytic stability, hydroxyapatite (HAP) interaction, acidity and copolymerizability with HEMA, they show potential to be used in self-etching dental adhesives. Finally, two more new dental monomers, one a bisphosphonate- and a bisphosphonic acid containing methacrylamide, were synthesized. The bisphosphonate-containing monomer (4) was obtained by amidation of methacryloyl chloride with tetraethyl aminomethyl-bis(phosphonate) in the presence of triethylamine. Thermal homopolymerization of this monomer gave a soluble polymer. Photopolymerization rate of monomer 4 was found to be lower than HEMA. Hydrolysis of monomer 4 with TMSBr gave monomer 4a as a white solid soluble in water and ethanol. Although monomer 4a showed very low photopolymerization rate and conversion, addition of this monomer to HEMA increased the rate of HEMA. As a result, monomer 4a was also found to be a suitable monomer for self-etching dental adhesives.