Quotients of Hom-functors
Hom-izleçlerin bölümleri
  1. Tez No: 312106
  2. Yazar: ZEHRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY COŞKUN, YRD. DOÇ. DR. ARZU BOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Hom-izleçlerin bölümleri, projektif bir R-modülü P ve P'nin endomor ? zma halkasının bir ideali J için Hom_R(P,?)/Hom_R(P,?)J şeklinde tanımlanan izleçlerdir.Bu izleçler R. Dipper'ın“On Quotients of Hom-Functors and Representations of Finite General Linear Groups I-II”adlı makalelerinde, q'yu bölmeyen l asal sayıları içinGL_n(q)'nun indirgenemez l-modüler temsillerinin sını ? andırılmasında kullanılmıştır. Bu tezde, Dipper'ın makaleleri kullanılarak, bu izleçlerin genel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, Hom-izleçlerin bölümleri ile Harish-Chandra kuramı arasındaki ilişki çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quotients of Hom-functors are functors of the form Hom_R(P,?)/Hom_R(P,?)J where P is a projective R-module and J is a certain ideal of the endomorphism ring of P. These functors were used by R. Dipper in the articles“On Quotients of Hom-Functors and Representations of Finite General Linear Groups I-II”, to obtain a classi ? cation of the irreducible l-modular representations of GL_n(q) for primes l not dividing q. In this thesis, the general properties of these functors are examined following Dipper?s articles. Besides, the relation between the quotients of Hom-functors and the Harish-Chandra theory is investigated.