Identification and in vivo analysis of putative WNT target genes with effective roles in cancer
Kanserde etkin rol oynayan olası WNT hedef genlerinin belirlenmesi ve in vivo analizi
  1. Tez No: 312109
  2. Yazar: İPEK EVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA BİRGÜL İYİSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hepatoselüler karsinoma (HCC) gelişiminde rol oynayan tetikleyici faktörlerden biri de, hücre içinde mutant ß-katenin birikimi sonucu ortaya çıkan Wnt/ß-katenin sinyal yolağının olağandışı aktivasyonudur. Daha önce grubumuz tarafından, HCC hücre hattında anlatımları ß-katenin'in yüksek anlatımına bağlı olarak değişen çeşitli genler tespit edilmiştir. Bu genlerin, Wnt/ß-katenin sinyal yolağında yer alan olası hedef genler olarak görev yaptığı ve kanserde etkin rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, tespit edilen olası Wnt/ß-katenin hedef genlerinin tümör oluşumundaki rollerinin Drosophila'da in vivo bir analiz ile aydınlatılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, seçilen 16 olası Wnt/ß-katenin hedef genin anlatımları iki farklı Drosophila kanser modelinde RNA interferens (RNAi) tekniği ile baskılanmış, bu baskılamaların tümör ve metastaz oluşumlarına olan etkileri incelenmiştir. Gerçekleştirilen bu RNAi analizinin sonuçları, incelenen 16 olası hedef gen için tümör oluşumunda yeni roller ortaya koymuştur. Analiz edilen 13 olası hedef genin baskılanması, tümör ve metastaz oluşumlarını tetikleyerek bu genler için tümör baskılayıcı yönde bir rol ortaya koymuştur. Diğer 3 hedef genin baskılanması ise tümör ve metastaz oluşumlarını azaltarak ve analiz edilen dokularda gelişimi olumsuz yönde etkileyerek, bu genler için onkogenik ya da gelişimsel bir rol ortaya koymuştur. Elde edilen bu bulgular, Wnt/ß-katenin sinyal yolağının karakterizasyonuna destek vererek çeşitli kanser türlerinde diagnostik ve terapötik süreçlere ışık tutacak ve kanser araştırmalarına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most common driving forces in hepatocellular carcinoma (HCC) is the aberrant activation of the Wnt/ß-catenin signaling due to the accumulation of mutant ß-catenin in the cell. Our group previously detected several genes with altered expression levels upon the overexpression of ß-catenin in the HCC cell line, which are suggested to be novel Wnt/ß-catenin targets that may play effective roles in cancer. In this study, our aim was to elucidate the roles of these putative Wnt/ß-catenin target genes in tumorigenesis with an in vivo analysis in Drosophila. For this purpose, we downregulated the selected 16 putative Wnt/ß-catenin target genes in two Drosophila cancer models using RNA interference (RNAi) and examined their effects on tumor and metastasis formations. Results from the RNAi screen revealed novel roles for the analyzed 16 putative Wnt/ß-catenin target genes in tumorigenesis. The analyzed 13 putative Wnt/ß-catenin target genes? downregulations promoted tumor and metastasis formations in Drosophila, suggesting a tumor suppressor function; whereas the other 3 genes? downregulations suppressed the tumor and metastasis formations and hindered the development in the analyzed tissues, suggesting an oncogenic or developmental role for these genes. These findings could serve to identify novel subjects for cancer research in order to provide insight into diagnostic and therapeutic processes of several cancer types as well as further characterization of the canonical Wnt/ß-catenin signaling pathway.