Genetic diversity of almonds (Prunus dulcis) of Datça
Datça bademlerinin (Prunus dulcis) genetik çeşitliliği
  1. Tez No: 312110
  2. Yazar: DAMLA KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞ'E BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Binlerce yıl boyunca, birçok farklı kültürün katkılarıyla gelişen, Anadolu'nun tarımsal biyoçeşitliliği; iklim değişikliği, nüfus artışı, küreselleşme ve tarım politikalarının bir sonucu olarak kaybolmaktadır. Halbuki, Anadolu'nun çoğu yerinde, hiçbir sulama, suni gübre ve zirai ilaç gerektirmeyen, yerel hastalık ve zararlılara dayanıklı meyve çeşitleri mevcuttur. Ne yazık ki, bu meyve çeşitlerinin çoğu günümüzde tarım politikalarının yanı sıra artan arsa fiyatları, pazarlama sorunları ve hızlı kentleşmenin tehdidi altındadır. Bu yerel meyve çeşitleri, iklim değişikliği karşısında gıda güvencemizi sağlamanın yanı sıra farklı tatları ve geleneksel kullanımları ile Türkiye'nin kültürel mirasının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. 2007 yılından beri "Muğla'nın Yerel Meyve Çeşitleri: Kültürel Miras, Veritabanı ve Koruma Projesi?nin bir parçası olarak, Datça'da 96 yerel badem (Prunus dulcis) çeşidi kaydedilmiştir. Bu yerel çeşitlerin moleküler karakterizasyonu ve genetik çeşitliliğinin belirlenmesi bu tezin konusudur. DNA Mikrosatellit belirteçleri (SSR) kullanılarak, yerel badem çeşitlerinin DNA parmak izleri belirlenmiş ve bu çeşitlerin filogenetik akrabalığını göstern bir dendrogram oluşturulmuştur. Elde edilen moleküler veriler 82 özgün yerel badem çeşidini ortaya çıkartmıştır. DNA parmak izleri bu çeşitlerin tescili için kullanılabilir. Ayrıca bu moleküler veriler, yeni ve daha iyi çeşitlerin geliştirilmesi için tarımsal hibridizasyon çalışmalarında yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Anatolia?s agricultural biodiversity, which has evolved with the contributions of many different cultures over thousands of years, is today being rapidly eroded as a result of climate change, population growth, globalization and agricultural policies. On the other hand, in every part of Anatolia, there are fruit varieties that are adapted to local soil and climate conditions, resistant to local pests and diseases, and require no irrigation, artificial fertilizer or pesticides. Unfortunately, most of these fruit varieties are today threatened by urbanization, soaring land prices and marketing problems in addition to agricultural policies. These fruit varieties are important genetic resources essential for the food security in the face of climate change and with their diverse flavors and traditional uses they are a significant part of Turkey?s cultural heritage. Since 2007, as a part of the "FRUIT LANDRACES OF MUĞLA: CULTURAL HERITAGE, DATABASE AND CONSERVATION PROJECT?, 96 almond landraces (Prunus dulcis) has been recorded in Datça. Molecular characterization and the genetic diversity of these almonds is the subject of this thesis. Using microsatellite (SSR) markers, molecular data were gathered in the form of DNA fingerprints and phylogenetic relatedness of these varieties was constructed on a dendrogram. From this data 82 unique almond varieties were identified. DNA fingerprints could allow the registration of these unique varieties as Datça?s landraces. Moreover, this data can be used for the selection of proper varieties for agricultural hybridization studies for the development of new and better cultivars.