Design and implementation of a nanoscience and nanotechnology workshop: Investigating 11th grade students' awareness and conceptual understanding of nanoscience and nanotechnology
Nanobilim ve nanoteknoloji atölye çalışması tasarımı ve uygulanması: 11. sınıf öğrencilerinin nanobilim ve nanoteknoloji farkındalığının ve kavramsal anlamalarının incelenmesi
- Tez No: 312113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL AKAYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Kimya, Science and Technology, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir nanobilim ve nanoteknoloji atölyesi (NNW) geliştirmek ve öğrencilerin nanobilim ve nanoteknoloji hakkındaki farkındalık değişimini ve ayrıca nanobilim ve nanoteknoloji ile ilgili kavramlar üzerindeki kavramsal değişimlerinin incelenebileceği bir etkinlik uygulamaktır. Araştırmanın deseni nicel ve nitel yöntemlerin beraber kullanıldığı karma araştırma yöntemidir. Nicel ve nitel analizlerde; yarı deneysel araştırma grup modeli (kontrol grubu içermeyen, ön test-son test yöntemi) kullanılmıştır. Yetmiş dokuz katılımcı; iki farklı özel okul ve bir devlet okulunun iki farklı sınıfından gelen 11. sınıf öğrencileridir. Öğrencilerden, nanobilim ve nanoteknoloji farkındalığı ile ilgili veriler, Nanobilim ve Nanoteknoloji Farkındalık Anketi (NNAQ) ile toplanmıştır. NNAQ öğelerinden bazıları Dyehouse ve diğerleri (2008) tarafından geliştirilen Nanoteknoloji Farkındalık Anketi'nden alınmıştır. Anketteki bazı maddeler, araştırmacı tarafından yeni maddeler ile değiştirilmiştir. Nanobilim ve Nanoteknoloji Kavramsal Anlama Anketi (NNCUQ), Atölye Çalışması Değerlendirme Anketi (NNWEQ) ve yapılandırılmış görüşme soruları Akaygün'ün (2010a, b) araştırma çalışmasında kullanılan ölçeklerden adapte edilmiştir. NNCUQ, 11. sınıf öğrencilerinin nanobilim ve nanoteknoloji kavramlarını anlamalarını ölçmek için; NNWEQ ise öğrencilerin atölye çalışması hakkındaki istek ve önerilerini öğrenmek için uygulanmıştır. Öğrencilerin sahip oldukları bilgi, anlama ve atölye çalışması beklentilerini incelemek amacıyla, yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Her bir görüşmede ses kaydı alınmıştır. Görüşmeler deşifre edilerek kodlanmış ve analiz edilmiştir. Nicel veriler, tek yönlü ANOVA, eşleştirilmiş t-testi, bağımsız gruplar için t-testi ve ki-kare çıkarımsal istatistiki yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçları, atölye çalışmasına katılan öğrencilerin farkındalık ve nanobilim ve nanoteknoloji kavramsal anlamalarında artış olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to develop a nanoscience and nanotechnology workshop (NNW) and determine its effectiveness by examining the change in students? awareness and conceptual understanding of nanoscience and nanotechnology related concepts. In this study, a mixed-method design was used. The quantitative part of the study included a pre-experimental design (pre-test and post-test design with no control group) and the qualitative part involved interviews, observations and artifacts. The participants for the research were 79 eleventh grade students from two private schools and a public school. Two different classrooms from the public school attended the NNW. Data regarding students? awareness of nanoscience and nanotechnology were collected through the Nanoscience & Nanotechnology Awareness Questionnaire (NNAQ). Seven items of NNAQ were adapted from Nanotechnology Awareness Instrument developed by Dyehouse et al. (2008). The other items of the NNAQ were added by the researcher. Nanoscience & Nanotechnology Conceptual Understanding Questionnaire (NNCUQ), Workshop Evaluation Questionnaire (NNWEQ) and semi-structured interviews were adapted from the instruments developed by Akaygun (2010a, b). In the study, the NNCUQ was used to measure 11th grade students? conceptual understanding of nanoscience and nanotechnology related concepts. The NNWEQ was used to assess student feedback and recommendations with regard to the workshop. In order to explore students? previous knowledge, understanding and expectations from the workshop, semi-structured interviews were conducted. Each one-to-one interview was audio recorded. Quantitative data were analyzed using the one-way ANOVA, paired samples t-test, independent samples t-test and chi-square tests. The interviews were transcribed and the student answers were coded. The results of the analysis indicated that attending the workshop increased the students? awareness and conceptual understanding of nanoscience and nanotechnology.