A study for development of statistical literacy scale for undergraduate students
Lisans öğrencileri için istatistiksel okuryazarlık ölçeği geliştirilmesi çalışması
- Tez No: 312112
- Danışmanlar: PROF. DR. FETİH YILDIRIM, PROF. DR. FÜSUN AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İstatistiksel okuryazarlık günlük hayat durumlarında verilen istatistiki bir bilgiyi anlayabilmek, yorumlayabilmek ve istatistiki bilgi ve bu bilgi üzerinden yapılan yorumu eleştirebilmek olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı istatistiksel okuryazarlığı ölçen, bir devlet üniversitesinde okuyan lisans öğrencileri üzerinde geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. İstatistik öğrenmeleri üzerine geliştirilmiş enstrümanların (CAOS- Web ARTIST Project, 2005; Statistical Literacy Skills Survey, Schield, 2008; ARTIST Topic Scales, 2006) ve Türkiye'deki 6-12 sınıflar müfredatının (MEB, 2005 ve 2009) içerdikleri istatistik konuları incelenmiştir. Bu konular ve becerilerden yola çıkarak İstatistiksel Okuryazarlık İçerik Derecelendirme Formu (İOİDF) oluşurulmuştur. İstatistik ve araştırma yöntemleri dersi veren öğretim elemanlarına üniversite öğrencilerin istatistiksel okuryazar olmaları için hangi konuları bilmeleri gerektiği sorulmuştur. Alınan cevaplara göre konu içeriği belirlenmiş, ilgili konulardaki sorular literatürdeki ölçme araçlarından seçilmiş ve eldeki soruların yetersiz kaldığı konularda yeni sorular araştırmacı tarafından yazılmıştır. Önerilen sorular uzmanlarca incelenmiş ve seçilen 42 soru 33 katılımcının katıldığı bir pilot çalışma ile denenmiştir. Sonuçlar ışığında soru sayısı 20'e düşürülmüş ve 90 kişilik bir örneklemde yeniden denenmiştir. Bu çalışma sonunda soru sayısı 17'e düşürülmüş ve İstatistiksel Okuryazarlık Ölçeği (İOÖ) geliştirilmiştir. İOÖ 476 lisans öğrencisine uygulanmıştır. İOÖ'nin kavram geçerliliği uzmanların soru bazında kanıları ve faktör analizi sonuçlarıyla değerlendirilmiştir. Kapsam geçerliliği İOİDF sonuçları ile belirlenmiştir. Dörtyüz yetmiş altı kişiden alınan veriler üzerinde ölçeğin Cronbach alpha katsayısı .532 çıkmıştır. İOÖ'nin kavram, kapsam ve müfredat geçerliliği özelliklerine sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Statistical literacy was defined as the ability to understand basic concepts, vocabulary and symbol of statistics, and some probability; and critically evaluate statistical information in everyday life situations. The aim of this study was to develop a valid and reliable instrument measuring statistical literacy for university students. Statistics content covered in previous instruments on statistics learning (CAOS- Web ARTIST Project, 2005; Statistical Literacy Skills Survey, Schield, 2008; ARTIST Topic Scales, 2006) and 6-12 grades curricula implemented in Turkey were examined. A Statistical Content Rating Form (SLCRF) was formed in the light of knowledge and skills involved in the related domain. Scholars who were offering statistics and research methods courses were asked which statistics topics undergraduate students are required to know for being statistically literate. Content coverage was determined according to scholars? answers, and then questions were selected among existing instruments in the literature. For topics that questions in the literature are insufficient then new questions were written by the researcher. Suggested questions were examined by experts and the 42 questions were chosen and tried out with a pilot study with 33 participants. Based on the results, the number of questions was reduced to 20 and it was tried again with a sample consisting of 90 participants. Then, the number of questions was reduced to 17 and Statistical Literacy Scale (SLS) was developed. SLS was administered to 476 undergraduate students. The construct validity of SLS was examined with experts? item based opinions and results of factor analysis. Content validity was assured with SLCRF results. From the data gathered from 476 participants the Cronbach alpha coefficient was calculated as .532. It is possible to say that SLS has the attributes of construct, content, and curricular validity.